Sorting by

×
GenelMühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

İNSANSIZ KARGO HELİKOPTERİ KAMAN K-MAX

Hayati tehlikenin yüksek olduğu bölgelerde, hava taşımacılığı için kullanılabilecek şekilde tasarlanan Lockheed Martin-Kaman K-Max Helikopter uzaktan kontrol edilerek istenilen bölgeye can kaybı olmadan kargo yapılmasını sağlıyor. Kaman K-Max yemek, su, benzin, kan paketleri veya cephane taşıyarak bölgeye can kaybı olmadan güvenli bir şekilde ulaştırabiliyor. Kontrol o kadar basit ki, PS3 joypadi gibi bir joystickle kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

Kaman firması insansız helikopterler üretmede öncü bir firma. 1957’ de Kaman Firması’ nın kurucusu Charles Kaman, ilk pilotsuz uçağı yaratmıştı. 2010’ a gelindiğinde ise K-MAX ekibi (Kaman Aeropace ve Lockheed Martin) insansız K-Max helikopterinin özelliklerini Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne Utah’ ta başarıyla tanıttı.

1998’ ten beri geliştirilen K-MAX uzaktan kumandalı helikopteri, günümüzde özellikle Afganistan’ da pek çok kez denendi. Biliniyor ki, bu bölgede ulaşım oldukça zor, bu nedenle kargo taşıma işleri K-Max helikopterleriyle yapılarak pek çok askerin hayatı kurtarıldı. Bu bölgede daha önce ki yıllarda yollara döşenen mayınlar nedeniyle pek çok Amerikan askeri hayatını kaybetmişti.

Kaman mühendislik harikası, özel bir rotor mekanizmasına sahip. Sanki birbiriyle çakıyor gibi gözüken iki pervane birbirlerine hiç dokunmadan mükemmel bir şekilde çalışıyor. Helikopter 55 beygirlik motoruyla, 22,5 metre halatının ucunda, 3 tona kadar malzeme taşıyabiliyor. K-max’i  kontrol etmek için bir joystick ve laptop yeterli. Böylece kolayca kontrol edilen helikopter üstün teknolojisi sayesinde 400 km yol kat edebiliyor.

K-Max çalıştırıldıktan sonra, rotasını GPS ile çizerek otomatik olarak geçiyor. Yükseklik ve yön sensörleri sayesinde gece veya gündüz uçuşunu kolaylıkla yapabiliyor. Helikopter otomatik kalkış ve iniş yapabiliyor. Ayrıca opsiyonel olarak, pilotlu uçuşta sağlanabiliyor.

Kumandalı küçük helikopterlerle oynayanlar sanırım buna bayılacaktır.

Kaynak: http://www.kaman.com/aerospace/helicopters/products-services/unmanned-aerial-systems/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu