Sorting by

×
Bilimsel GelişmeKimyaTeknoloji Haber

Yeni Geliştirilen Dual-Karbon Batarya 20 Kat Daha Hızlı Şarj Oluyor

20 kat hızlı şarj-bilim

Japon şirketi Power Japan Plus firması “Ryden” adını verdiği ve normal lityum iyon pillere göre 20 kat daha hızlı şarj olan bir pil geliştirdi. Ayrıca pilin üretimi oldukça ucuza geliyor ve çevreyle dost.  Yeni geliştirilen pil elektrikli arabaların geliştirmesine de olanak sağlayacak.

Son yıllarda ülkemizde pek olmasa da tüm dünyada elektrikli arabalar ve motorsikletler artmaya başladı. Birkaç yıl önce elektrikli arabalar hem düşük performanslı hem de oldukça hantaldı. Fakat Tesla gibi arabalar bunun değişebileceğini gösterdiler. Power Japan ve Kyushu Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla geliştirilen bataryalar, dual karbon teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde iki elektrotta karbondan üretildi. Bu piller sadece yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmakla kalmayıp, ekonomik, güvenli ve çevreye karşı sorumluluk sahibi. Tabi normal pillerden 20 kat daha hızlı şarj olması önemli ölçüde zaman kazandıracak.

Şirket bu sayede Nissan Leaf’in (24 kWh)sadece 12 dakikada şarj olurken, Tesla Model S’de 85 kWh batarya sadece 42 dakikada şarj olabilecek. 3000 kez şarj olabilen bu piller 1000 kez şarj olabilen Li-ion pillere göre oldukça uzun ömürlü.

Ayrıca bu pil sayesinde ısınma problemi ortadan kalktığından mevcut elektrikli arabalardaki harici soğutma sistemlerine ihtiyaç ortadan kalkıyor. Termal stabilite sayesinde piller daha stabil olduğundan termal  sızıntı ve dolayısıyla patlama riski ortadan kalkıyor. Bu nedenle 4 volt üzeri bataryalarda daha fazla güç elde edilebilir.

Oldukça uzun ömürlü lan bu  piller, tümüyle geri dönüştürülebiliyor. Yeni pillerde kobalt, nikel veya mangan gibi malzemeler kullanılmadığından oldukça zararsız bir pil. Power Japan firması organik karbon kompleksinden üretilen bir pil üretmeyei de planlıyor, böylece organik pamuktan ev tipi piller geliştirilerek, elektrotlardaki karbon kristalleri üzerinde büyük kontrol elde edilecek.  Power Japan bu yılın sonuna kadar 18650 dual karbon hücresi üreterek üretime başlamayı planlıyor. Bu piller medikal aletler, uydular ve elektrik araçlar için kullanılabilecek.

Kaynak :Gizmag 

dual karbon batarya

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gayet faydalı bir buluş olmuş, özellikle elektrikli arabaların gelişmesi için önemli bir adım, ayrıca pillerin patlama riskini kaldırması da güvenlik açısından çok önemli. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu