Teknoloji HaberYeni İcatlar

SAMSUNG 2014′ DE ESNEK OLED EKRANLI CİHAZLARI ” YOUM” PİYASAYA SÜRECEK


Güney Koreli dev şirket Samsung kitle üretimini cam panellerden esnek OLED plastik panellere kaydırarak, daha hafif, bükülebilir ve kırılmaz ekranlar üretmek için başı çekmeyi planlıyor. Samsung en son geçen seneki fuarlarda esnek OLED (flexible OLED) ekranlarla gövde gösterisi yapmıştı. Samsung OLED teknolojisi için büyük yatırım yaptığını ifade ederek, bu teknolojinin geleceğin teknolojisi olduğuna inandığını belirtiyor. YOUM adı verdiği ve geleceğin teknolojisi Esnek OLED CES 2013 ‘ te tanıtıldı. Akıllı ekranlar olarak tanıttığı ekranlar gelecekteki Samsung Galaxy 4 ya da 5 olabilir.

OLED teknolojisi son birkaç senedir Samsung’ u ileri düzey mobil cihazlarında kullanılmaktaydı. Bunların içinde Galaxy 2, Galaxy 3 , Galaxy Tab, Galaxy Note 1-2 en bilinen cihazlar arasında. OLED yani organik ışık yayan diotlar, LCD panellere göre ekstradan bir arka plan ışığına ihtiyaç duymadığından, esnemeyi engelleyen panel ışıklarının kullanımına gerek duymuyor.

Samsung’ un ekran üretim departmanı Samsung Display Co., firmasının esneyebilen yani flexible ekranları gelecek yılın ilk yarısında sunmayı planlıyor. Yani 2014’ de esnek oled ekranlı Samsung Galaxy ya da Youm serisini görebileceğiz.

Samsung esnek OLED ekranları akıllı telefonlar ve televizyon sistemlerinde kullanacağını belirterek, CES 2013 fuarında kavisli ya da eğimli OLED TV ’lerle göstermişti.

OLED’ ler çok ince olduğundan plastik folyo ya da metal folyoya  eklenerek esnek ve dayanıklı üretilebiliyorlar. Ayrıca cam yerine bu malzemeleri kullanmak dayanıklığı arttırıyor ve OLED’lerin parlaklığı daha fazla.

Ayrıca esnek OLED teknolojileri için çalışan tek firma Samsung değil, LG ve Sony’ de bu konuda araştırmalarını sürdürüyor. Sony en son 2010’ da 4,1 inç esnek oled ekran tanıtmıştı. Ayrıca en büyük ilaç firmalarından biri olan Merck’ de OLED üretim tesislerine sahip.

Protiplerin Sunumunun Olduğu Video 

 

 

Kaynak : http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324556304578116392091283994.html

Samsung-OLED-Flexible-2-728x483Esnek OLED Samsung Win 8

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu