Sorting by

×
Teknoloji Haber

Daihatsu’ dan FC Deco Deck Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyon Konsepti

Köklü Japon araba üreticisi Daihatsu FC Deco Deck adını verdiği hidrojenle çalışan yakıt hücreli kamyon konseptini tanıttı. İlk kez 2007’ de sergilenen değişik görünümlü yakıt hücreli prototip araç, hidrojen motorlarının sınırlamalarına sahipti. Fakat bu yeni prototiplerde maliyet artışına yol açan platin problemi aşılacak.

Normal hidrojen  yakıt hücrelerin platin elektrot katalizörü olarak kullanılmak zorunda. Çünkü platin korozyona çok dayanıklı ve asidik polimer elektrot membranı  tarafından yok olup gitmiyor. Fakat Daihatsu’ nun yeni geliştirdiği yakıt hücresi daha zararsız alkalin membran değişim anyonu üretiyor. Bu da katalizör elektrotu için pahalı platinden kullanmaya gerek kalmadığı. Böylece bu elektrot çok daha ucuz olan nikel veya kobalttan üretilebilir.

Ayrıca yeni yakıt hücrelerinde hidrazin hidrat(hidrojen ve azot )  yakıt olarak kullanılacak. Bu yeni yakıt ise hidrojene yakın bir güç yoğunluğuna sahip ve elde edilmesi daha kolay.

FC Deco Deck mini kamyon anyon değişim yakıt hücresi kullanırken, üzerinde düşük maliyetli bir de jeneratörü bulunuyor. Bu sayede araç acil bir durumda ya da uzak bölgelerde güç kaynağı olarak kullanılabiliyor. Daihatsu kamyona bu jeneratörün iki bağımsız versiyonunu ekledi.

Daihatsu ayrıca bu yılki şov da yakıt hücresiz Deca Deca konseptini de tanıttı. Özellikle iç mekanıyla dikkat çeken bu süt kutusu gibi olan araba, bütün koltukları dönebildiğinden tam bir aile arabası. Ayrıca ortadan açılan kapılar yükleme kolaylığı veriyor.

Yurtdışında yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan hidrojen yakıtlı arabalar, Türkiye’ de daha hibritleri bile pek görmezken halen rüya sanırım ..

fc kamyon2 daihatsu yakıt hücresi-kamyon daihatsu konsept kamyon üç

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu