Alternatif EnerjiBilgisayarBilimsel GelişmeElektronikİlginç BilimMakalelerTeknoloji HaberYeni İcatlar

Geleceğin Elektronikleri İçin Esnek ve Şeffaf Güneş Pilleri

esnek ekran

Günümüzde güneş panellerini düşünürseniz, genelde ya lacivert ya siyah olduklarını görürsünüz. Şimdi yarı şeffaf, ultra ince ve esnek güneş pilleri olduğunu düşünün. Bilim insanları sonunda bu hayali gerçekleştirmek üzere.   ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınlanan rapora göre tümüyle plastikten esneyebilir güneş pilinin geliştirildiği belirtildi. Bu icat sayesinde esnek elektronikler için güç kaynağı olarak kullanılabilir. 

Çatılar ve güneş çiftliklerinde kullanılan güneş panelleri genelde ağır ve sert materyallerden yapılırlar. Fakat bunlar küçük veya esnek elektronikler için uygun değildir. Bu nedenle Yinhua Zhou ve meslektaşları geleceğin icatlarında kullanılmak için hafif ve uygun plastiklerden üretilen güç kaynakları üzerinde çalışıyor. Raporda poly(3,4-ethylenedioxythiophene): poly(styrenesulfonate) (PEDOT:PSS) polimerinin fosforik asitle işleme sokularak 1460 S/cm iletkenliğe sahip olduğu ölçüldü.

Araştırmacılar iletken polimer filmi plastik yüzey üzerine uygulayarak, bunu fosforik asitle muamele ederek elektrik akım geçirgenliği arttırılmış bir güneş paneli üretti. Bu ufak 10 milimetrekarelik plastik güneş hücresi 0,84 volt üretebiliyor ki, normal bir kalem pil 1,5 volt üretiyor. Bu nedenle bu esnek plastik güneş pilleri gerçekten gelecek vadediyor.

Kaynak : liderlervadisi.com

şeffaf güneşpili

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu