Alternatif EnerjiAstronomiKimyaUzay-ZamanYeni İcatlar

Caltech Karbondioksiti Oksijene Çeviren Bir Reaktör Geliştirdi

Her ne kadar oksijen evrende bolca bulunsa da, insanların soluyabileceği oksijen yani oksijen molekülü şeklinde bulunmaz. Caltech’ten bilim insanları karbondioksiti , oksijen molekülüne çevirebilecek bir reaktör üretti. Bu sayede hem global ısınmayla mücadele edilebilir, hem de uzayda oksijen üretmek mümkün olabilecek.

Oksijen özellikle uzay yolculuklarında olmazsa olmaz bir hayat kaynağı.Uluslarası Uzay İstasyonu’nda(ISS) sudan elektrolizle hidrojen ve oksijen elde edilerek basınçlı tanklara depolanıyor. Fakat Mars gibi gezegenlere gidilecekse, oksijen büyük bir engel teşkil ediyor. Bu nedenle araştırmacılar, oksijen üretmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Ekip karbondioksiti altın folyo gibi inert bir yüzeye ateşleyerek, molekülün oksijen ve atomik karbona parçalanmasına neden oluyor. Ekip bu reaktörün çalışmasını parçacık hızlandırıcıya benzetiyor. CO2  molekülleri önce iyonlaştırılıyor sonrasında, elektrik alanla hızlandırılarak altın yüzeye hızla çarptırılıyor. Başlangıç prototipinde her ne kadar verim çok düşük olsa da , kanıt niteliğindeki bu konseptle verimin arttırılabileceği düşünülüyor. Verim şimdilik 100 CO2 molekülünde 1-2 oksijen molekülüne denk geliyor.

Aslında araştırmacılar reaksiyonun doğada da gerçekleştiğini söylüyorlar. Konseptin başlangıcı 67P kuyruklu yıldızında oksijen gibi gazların çıkmasıyla keşfiyle çıktı. Bu kuyruklu yıldızda milyarlarca yıldır oksijen hapsolduğuna inanılıyordu. Fakat sonra 2017’de Caltech ekibi oksijen gibi bileşiklerin hızla giden kuyruklu yıldızlarda üretilebileceğini öne sürdü. Bir su veya karbondioksit molekülü kuyruklu yıldızdan yayıldığında, güneş rüzgarlarıyla hızlanarak geri kuyruklu yıldıza çarpabilir. Bu moleküler oksijen üretimi, Caltech araştırmacılara reaktör tasarımında ilham verdi.

Gelecekte, reaktörün Ay,Mars vb. uzay yolculuklarında astronotlar tarafından kullanılması potansiyeli var. Diğer taraftan atmosferde biriken CO2 gazını oksijene çevirerek iklim değişimiyle savaşta kullanılabilir. Her şeye rağmen yapılması gereken halen çok şey var.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  Caltech

https://newatlas.com/caltech-reactor-convert-co2-oxygen/59869/

Araştırma Referansı :

  1. Yunxi Yao, Philip Shushkov, Thomas F. Miller, Konstantinos P. Giapis. Direct dioxygen evolution in collisions of carbon dioxide with surfacesNature Communications, 2019; 10 (1) DOI: 10.1038/s41467-019-10342-6
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. peki dünya atmosferinde ki karbondioksiti bureaktörle bir kısmını oksijene çevirebilirler mi ?
    Ki zaten olursa küresel ısınma için çok verimli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu