Sorting by

×
Bilim-Kurgu SinemaÜtopyaVideobilim

2154′ e Karanlık Bir Bakış Elysium ” Yeni Cennet”

matt damon

Elysium 9 Ağustos’ da gösterime giren aksiyon sahneleri ve gelecek imajlarıyla süslenmiş bir bilim-kurgu filmi. Yıl 2154 insanlar sadece iki sınıfa ayrılmış çok zenginler ve çok fakirler . Sadece  çok ama çok zenginler Elysium adı verilen Dünya’ nın yörüngesinde bulunan her türlü imkana sahip,süperlüks,  özel bir uzay istasyonunda yaşıyor. Dünya’ da ise nüfus artışıyla beraber kirlilik son seviyeye gelmiş. İşsizlik ve suç oranı artmış , zenginler Dünya’ ya sadece fabrikalarını kontrol etmek için gelmektedir. Elysium’ daki insanlar ise zenginlik ve refah içinde yaşıyorlar, ayrıca son teknoloji medikal cihazlar sayesinde neredeyse ölümsüzler. Bu cihazlar o kadar gelişmiş ki, sizi kanserden ve genetik hastalıklardan arındırabiliyor ya da kesilen yerlerinizi anında onarıyor. Dünya’ daki fakir insanlar ise bu tıbbi olanaklardan yoksun, robotların kontrolünde sefil bir şekilde yaşamakta.

İşte kahramınız Max yani Matt Damon Elysium gerçeğini değiştirme fırsatını yakalayacak tek kişi. Elysium ise vatandaşlarını bu fakir insanlara karşı her türlü şekilde korumak için çaba sarf ediyor. İşte böyle bir dünyada yaşamak bugünün teknolojisiyle olmasa da belki de yarının teknolojisiyle mümkün. Bugün bilim insanları insanları kaybettikleri organları kazanmaları için biyo yazıcılar, kök hücreler ve genetik denemeler gibi pek çok gelişme artık atlama eşiğine geldi.  Yani önümüzde on yıl içinde Elysium’ daki kadar olmasa da pek çok hastalığın çaresi bulunacak gibi gözüküyor. Ayrıca robotlar,  bugün DARPA’  nın ( ( Savunma Amaçlı Geliştirilmiş Araştırma Projeleri Ajansı )  denemelerini yaptığı robotlardan esinlenmiş. Bu da senaryoyu oldukça gerçekçi yapıyor.  Yani bugün daha yeni adım atmayı,  koşmayı öğrenen robotların yasaları uygulaması, psikolojik çözümleme yapması biraz da korku verici. Tabi NASA’ nın geliştirdiği robotik dış iskeletlerle (exoskeleton) yaratılabilecek süper asker olgusu da, psikopatlar düşünüldüğünde oldukça endişe verici olabilir. Hatta robot korumalar oldukça korkutucu gözüküyor.

Film de uçan arabalar sadece zenginlerin kullandığı süper teknolojiler olmakla beraber , bazı isyancılar bu küçük uzay gemilerini ele geçirerek Elysium’ a gitmek isteyebiliyor. Ayrıca DNA’ dan kazınan nüfus cüzdanı da gelecekte görebileceğimiz ilginç bir ayrıntı olabilir.

Yörüngede bir habitat kurmak ise uzun süredir düşünülen bir mesele. Bu da yörüngede yapay yerçekimi yaratılabilecek bir şehir anlamına geliyor ki;  Elysium’ da kendi atmosferine sahip ultra zenginlerin yaşadığı süper bir uzay istasyonu olarak ortaya çıkıyor. Elysium ismine gelince o da zaten cennet anlamına geldiğinden  filmde insanların doğal nedenlerle ölmediği inanılmaz bir uygarlık olarak ortaya çıkıyor. Tabi eko sosyal açıdan düşünüldüğünde zenginle fakir arasındaki uçurumun  büyüdüğü düşünülürse, muhtemel bir karanlık gelecek bizi bekliyor olabilir.

Bilim- kurgu fanatikleri ,  teknolojiyi seven insanlar için kaçırılmayacak bir film … IMAX’ de izleyebilirseniz inanılmaz bir zevk alacağınızı temenni ederim.

Elysium ‘ daki inanılmaz uçan araba Bugatti
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu