Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeTeknoloji Haber

YENİ GELİŞTİRİLEN FİBER OPTİK TEKNOLOJİSİ SAYESİNDE SANİYEDE 8 BLURAY İNDİREBİLECEKSİNİZ

url-11

Mühendislerden oluşan ekip, internet hızını (bantwidth)  inanılmaz biçimde arttıracak yeni bir fiber optik kablo icat etti. Yeni bulunan teknoloji sayesinde video izleme talebinden doğan yoğunluğu daha güçlü bir bağlanmayla internet hızının kesilmesini engelleyecek.

28 Haziran’ da Science araştırma dergisinde yayınlanan  yeni fiber optik teknolojisi, simit şeklindeki  optik vorteks lazer ışıklarının düz bir hatta ilerlemek yerine tornado misali spiraller çizmesine dayanıyor.

Optik vorteksler (optik açısal momentum ) moleküler biyoloji, atom fiziği ve kuantum fiziğinde kapsamlı olarak çalışan bir konu. Önceleri optik vortekslerin fiber içinde stabil olmadığı zannediliyordu. Fakat Mühendislik Bölümü’ den Prof. Siddharth Ramachandran geçenlerde yeni bir optik fiber tasarlayarak stabiliteyi sağladı. Araştırmada Siddharth Ramachandran ve Alan Willner bunun sadece stabiliteyi arttırmakla kalmayıp, internet bant genişliğini arttırma potansiyeli olduğunu gösterdi.

Ramachandran, yaptıkları keşif sayesinde normalde stabil olmadığı düşünülen OAM ışınlarının stabil olmasıyla fiberlerdeki kapasitenin arttırılabileceğini belirtti. Araştırma sayesinde fiber optiğin eşsiz özellikleri geliştirilerek, terabit/sn hıza çıkılabileceği belirtiyor.

Ramachandran ve Willner Danimarkalı OFS-Fitel şirketi ve Tel Aviv Üniversitesi’ yle iş birliği yaparak teknolojiyi geliştiriyor. Normalde internet bant genişliği kabloların renklerinin artışıyla artsa da 1990’ lardan beri artan genişleme nedeniyle sonunda fiziksel limite ulaşıldı.  Özellikle cep telefonları için internet gittikçe dar boğaza girdiğinden yeni geliştirilen teknoloji internetin hızlarını arttırarak, devrim niteliğinde bir teknolojik gelişime neden olacak.

fiber hız oam 8 bluray

Ramachandran ve Willner´in tasarladığı fiber kablolar normal fiber kablolardan farklı olarak veri paketlerini optik fiber boyunca taşıyarak, son alım (receiving end) arasında ayrım bırakıyor. Yapılan deneylerde 10 renkli fiber kabloyla 1 km uzağa veri taşınabildiği ve hızn 1,6 terabit/sn olduğu belirtiliyor. Bu saniyede 8 Blu-Ray (400 gb)  indirmeye denk bir hız.

Rüya gibi internet hızına yurt dışında ne zaman geçileceği bilinmese de,  Türkiye’ ye gelmesinin yıllarca sürecek olması mümkün.

oam süper hızlı fiber

Araştırma Referansı :

  1. N. Bozinovic, Y. Yue, Y. Ren, M. Tur, P. Kristensen, H. Huang, A. E. Willner, S. Ramachandran. Terabit-Scale Orbital Angular Momentum Mode Division Multiplexing in FibersScience, 2013; 340 (6140): 1545 DOI:10.1126/science.1237861

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu