ElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Bilim Adamları Lazerle Geçen Araçlarda Alkol Tespiti Yapmanın Yolunu Buldu

lazerle alkol

Polonya Varşova Askeri Üniversitesi’nden bilim insanları giden araçlardaki alkollü sürücüleri tespit etmek için bir lazer tespit sistemi geliştirdiler. Bu sayede yol kenarından alkollü sürücüler uzaktan tespit edilebilecek.

Optoelektronik Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından 2013’te üretilen cihaz araçların durdurmadan alkol tespit yapılmasını sağlıyor. Araştırma daha önce International society for optics and photonic jurnalinde (SPIE) yayınlanmıştı.

Bilim insanları aracın içindeki alkol buharını simüle edebilecek bir sistem geliştirdi. Araçtaki alkol miktarını ölçebilecek dışardan ölçebilecek bir lazer aletiyle kandaki % 0,1’i geçen alkol miktarı tespit edilebilir.

Aslında bu gibi sistemler yeni değil, durdurmaksızın kimyasal ve biyolojik bileşikler tespit edilebiliyor. Fakat bu sistemdeki fark, göze zarar vermeyen mikroçip lazer sistemlerinin kullanılması. Normalde lazer sistemleri radarlarda hız tespiti için kullanılıyor.

Yinede ön cam filmi varken veya cam açıkken sistem kandırılabiliyor.

Bilim insanları bunu gerçekleştirmek için lazer ve pilot lazer ile iki dedektör, iki yansıtıcı ayna,çukur ayna, düz ayna ve bir kıyıcı yükselteç kullanıyorlar. Sürücü sarhoş olmasa bile cihaz araçtaki diğer yolculardan gelen alkol zerreciklerini algılayabiliyorlar. Fakat her şeye rağmen cam filmi veya cam açıkken sistem kandırılabiliyor.Fakat aldatmaya yönelik hareketlerde anında tespit edildiğinden sistem polise bu aracı kontrol etmesi için bilgi yolluyor. Sistemin ticarileştirilmesi için halen yüksek doğrulukta ölçümlerin alınması gerekiyor.

lazerle alkol kontrolü

 

Kaynak : http://www.ibtimes.co.uk/scientists-invent-laser-device-that-detects-alcohol-cars-1451020

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.