Sorting by

×
Bilimsel GelişmeElektronikMakalelerMühendislikTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Devrimsel Gelişme Sayesinde 100 Dolara Ultrason Cihazı

British Columbia Üniversitesi’nden (UBC) mühendisler ultrason cihazı proplarının maliyetini çok önemli ölçüde düşürebilecek bir teknolojiye imza attı. Bu sayede ultrason tarayıcıların fiyatı 100 dolara kadar düşebilecek. Patenti alınan bu inovasyon kare bant kadar ufak, portatif ve akıllı telefon ile çalıştırılabiliyor.

Piyasadaki ultrason tarayıcılar piezoelektrik kristaller kullanarak insan vücudunun görüntülerini üreterek, bunları bilgisayara yollar ve sonogramlar yaratır. Araştırmacılar bu piezoelektrik kristalleri, polimer reçineden titreşen davullarla değiştirdi. Yeni geliştirilen bu yapılara polimer kapasitif mikro makineli ultrason transdüserler (polyCMUTs) adı verildi.

Piezoelektrik kristallere oranla bu yeni maddeleri üretmek oldukça ucuza geliyor.

“Transdüser davullar katı silikon materyallerden yapıldığından  hem maliyetli , hem de çevreye dikkat edilerek üretilmekteydi. Fakat polimer reçine sayesinde , üretim basamakları azaltılarak, minimum ekipmanla, önemli tasarruflar sağlandı,” diyor doktora adayı UBC’nden baş yazar Carlos Gerardo.

Yeni UBC cihazının ürettiği sonogramlara gelince, normal sonogramlar kadar keskin ve hatta daha detaylı olabiliyor diyor yardımcı yazar elektrik ve bilgisayar mühendisi Prof. Edmond Cretu.

“Çünkü bizim transdüserimiz  volt ile çalışıyor, akıllı telefondan güç alabiliyor, böylece uzak ve gücün olmadığı bölgelerde kullanılabiliyor. Diğer rigid ultrason probların aksine, bizim transdüserimizin esnek bir materyale monte edilebilme potansiyeli var,böyle vücudun belli kısımlarına sarılarak daha kolay tarama ve hatta detaylı görüntüler alınabilir—tabi ki maliyetleri arttırmadan,  “diye ekliyor.

Yardımcı yazar Prof. Robert Rohling, sonraki adımın daha geniş ölçekli prototipler geliştirerek ve hatta cihazı klinik uygulamalarda kullanmak olduğunu belirtiyor.

“Bu cihazın transdüserlerini arter ve damarların içine bakacak kadar küçültebilirsiniz. Onu günlük hayatta göğse tutturarak sürelik kalbi görüntüleyebilirsiniz. Pek yeni imkan doğuruyor,” diyor Rohling.

Araştırma Referansı :

  1. Carlos D. Gerardo, Edmond Cretu, Robert Rohling. Fabrication and testing of polymer-based capacitive micromachined ultrasound transducers for medical imagingMicrosystems & Nanoengineering, 2018; 4 (1) DOI: 1038/s41378-018-0022-5
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Devrimsel Gelişme Sayesinde 100 Dolara Ultrason Cihazı Yapıldı – Bilim Blogu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu