Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselElektronikFizikMühendislik

Güneş Enerjisinden %85 Verimle Elektrik ve Isı Üreten Konvertör Geliştirildi

Bilim insanlarından oluşan araştırma ekibi, güneş enerjisinden yüksek verim ve düşük maliyetle, buhar ve elektrik üretebilen hibrit güneş enerjisi konvertörü geliştirdi. ABD Enerji Bakanlığı’nda ARPA-E projesi bünyesinde, Tulane Üniversitesi’nden Fizik ve Fizik Mühendisliği’nden Doç. Dr. Matthew Escarra ve San Diego Üniversitesi’nden makine mühendisi Doç. Dr.  Daniel Codd liderliğindeki ekip 2014’de prototip geliştirmeye ve San Diego’da açık alan testlerine başladı.

Araştırma, bu ay Cell Reports Physical Science bilim dergisinde ayrıntılı olarak açıklandı San Diego Eyalet Üniversitesi, Boeing-Spectrolab ve Otherlab’dan araştırmacılar da projede yer aldı.

“Güneş enerjisi konvertörümüzün yüksek performansla alan operasyonunu geçtiğini belirtmekten memnuniyet duyuyoruz ve ticari platforma taşımaya hazırlanıyoruz. Isı enerjisi tüketimi global enerji ekonomisinde öyle büyük bir yer tutuyor ki, normal elektrik kullanımından kat be kat fazla. Gün geçtikçe, sıfır net enerji ver sera gazsız teknolojilerden dolayı, ısı ve güç sistemlerini birleştiren güneş sistemlerine olan talep artıyor,” diyor Doç. Dr. Matthew Escarra.

Hem Isı, Hem de Elektrik Elde Ederek Verim Arttırılıyor

Bu hibrit konvertör yaklaşımı sayesinde güneş spektrumunun nerdeyse tümü yakalanabiliyor. Çok bağlantılı güneş hücrelerinden yüksek verimle elektrik üretiyor. Ayrıca termal alıcı sayesinde güneşten gelen kızılötesi ışınları da yönlendirerek, ısı enerjisine dönüştürüyor.

Bu ısı enerjisi; gıda işleme,kimyasal üretim, su arıtma veya gelişmiş yağ kazanımı gibi  ticari ve endüstriyel kullanımlar için depolanarak kullanılabilir.

Araştırma ekibi sistemin %85,1 verimle çalıştığını ve oluşan buharın  248°C’ye kadar çıktığını raporladı. Ayrıca bu hedeflenen sistem, kilowatt başına maliyeti 3 sente kadar düşürüyor.

Yerel bir ticarileştirme ortağı olan Louisiana Regents Board ve Reactwell’in finansmanı sayesinde, teknolojiyi geliştirmeye ve pilot ölçekte validasyona geçmeyi planlıyor.

Kaynak: https://news.tulane.edu/pr/tulane-scientists-build-high-performing-hybrid-solar-energy-converter

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu