Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

LG’nin Şeffaf OLED TV’si İlginç Bir Deneyim Sunuyor

Yıllardır CES’de bir çok şeffaf televizyon görsek de bunlar prototipten öteye gitmemişti. Fakat LG yeni şeffaf OLED TV’siyle bunu değiştirmeyi planlıyor.

CES 2024’de duyurulan 77 inç OLED Signature T modeli kendi mobilyasıyla ya da ayrı ayrı satılabilir. Bu sayede daha fazla derinlik sağlayarak sanki bir hologrammış gibi görünüyor.

OLED T’nin şeffaf panelinin arkasında, uzaktan kumandadaki bir düğmeye basılarak TV’nin normal bir OLED gibi görünmesini sağlayacak şekilde kaldırılabilen veya ekranın arkasında ne olduğunu görmek istiyorsanız alçaltılabilen bir kontrast film bulunur. Yani istenildiğinde şeffaf , istenildiğinde normal bir tv gibi izlenebiliyor.

TV, ekranın yalnızca alt bölümünü kaplayan özel widget’lara sahip ve bu, LG’nin katlanabilir TV’sinden almış gibi görünüyor . Ayrıca bu benzersiz ekran için optimize edilmiş özel bir webOS arayüzü oluşturuldu. LG’nin normal TV’lerinde bulunan yazılıma kıyasla çok daha basit bir yazılıma sahip olacak.

Şeffaf ekran da gösterilen görüntüler derinlik algısı yaratarak bir hologram hissi veriyor.

Ancak burada bir dezavantaj var: Kontrast filtresi açıkken, OLED T teknik olarak LG’nin G serisi gibi en iyi geleneksel OLED’leriyle aynı seviyede parlaklık yaratamıyor. Bu seri için büyük parlaklık iyileştirmelerine yol açan Mikro Lens Dizisi(MLA-Micro Lens Array) teknolojisinden yoksundur. Ben utanmaz bir ekran meraklısıyım, bu yüzden eğer bu şeye sahip olsaydım, bunun G4 ile karşılaştırıldığında daha düşük kontrastlı bir TV olduğu veya daha da meraklısı olmak istiyorsanız LG’nin kablosu M serisinden daha düşük görüntü kalitesine sahip olduğunu ifade etmekte fayda var. Fiyata gelince fiyatın binlerce dolar olacağı belirtiliyor.

Piyasaya Sürülecek

Temel soru aslında şu: OLED Signature T’nin kimin için olması gerekiyor? Şirketin temsilcilerine, LG’nin neden ticari şeffaf bir TV piyasaya sürmenin doğru zamanının geldiğine karar verdiğini sordum. Aldığım yanıt, bazı tüketicilerin gerçekten yeni ve farklı hissettiren bir şeyler arayışında olduklarıydı. Ve bu her zaman LG’nin Signature OLED’lerinin itici amacı olmuştur. Bu aynı zamanda lanet bir bavul TV yapan şirket – inceleme yakında gelecek, söz veriyorum – bu yüzden biraz heyecan yaratırsa, kurallara aykırı davranmaya istekli.

LG'nin şeffaf OLED TV'sinin fotoğrafı.

Diğer TV’ler de size hava durumunu gösterebilir, ancak tam olarak bu şekilde değil.

LG'nin şeffaf OLED TV'sinin fotoğrafı.

OLED T, şeffaf ekranı için optimize edilmiş birçok widget içerir.

Diğer özelliklere gelince, OLED T ekranın altında aşağıya doğru ses veren hoparlörlere sahip. Ve tıpkı M serisi gibi, tüm video ve sesi, TV ile görüş hattını koruduğu sürece 30 metreye kadar uzağa yerleştirilebilen LG’nin Zero Connect Box’ından alıyor. Decoderlerinizi ve oyun konsollarınızı buna takarsınız.

LG'nin şeffaf OLED TV'sinin fotoğrafı.

Burada kontrast filmin OLED ekranın yarısını kapladığını, üst yarısının ise şeffaf olduğunu görebilirsiniz.

LG, Signature OLED T’yi bu takvim yılında piyasaya sürmeyi planlıyor ancak henüz belirli bir zaman dilimi taahhüt etmiyor. Ve fiyat herkesin tahminidir. Bu katlanabilir OLEDTV 100.000 dolarda satıldı . Geçen yılın daha ulaşılabilir 77 inçlik kablosuz OLED’i 4.999,99 dolara satılıyor . Şeffaflık kuşkusuz birkaç bin dolar daha kazandıracak. Yeni Şeffaf OLED TV baya ilgi çekeceğe benziyor..

Fotoğraf: Chris Welch / The Verge

Kaynak:

https://www.theverge.com/2024/1/8/24029590/lg-oled-t-transparent-tv-announced-specs-features

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu