ElektronikMekatronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Lenovo Uzayabilen Esnek OLED Telefon ve Laptop’ını Tanıttı

Lenovo geçtiğimiz senelerde katlanabilir ekranlarla,esnek OLED ekranlarda ne kadar iddialı olduğunu göstermişti. Bu haftanın başlarında Tech World 2022’de Motorola 6,5 inçe uzayabilen bir telefon prototipi ve bir düğmeye basarak otomatik olarak uzayabilen bir laptop prototipi tanıttı.

İki prototipte Lenovo yönetim kurulu başkanı Luca Rossi tarafından tanıtıldı. İlk çalışan akıllı telefon prototipi Motorola’nın şirket içi inovasyon grubu 312 Labs tarafından tanıtıldı.

Sarıldığında diagonal olarak 4 inçe düşen OLED ekran sayesinde cebe kolayca sığan bir telefon ortaya çıkıyor. Telefonun diğer akıllı telefonlar arasında en küçük ölçülere sahip olduğu belirtiliyor.

Bir düğmeye basıldığında telefon köşeden köşeye 6,5 inçe uzayarak, büyük ekranlı bir telefona dönüşüyor. Bu sayede telefonu büyüyerek, daha geniş bir ekran sağlıyor ve video keyfini arttırıyor.

Diğer katlanan OLED telefonların aksine bu yeni büyüyen ekranlar aynı bir kumaş gibi sarılarak telefonun içine geri giriyor. Aynı bilim kurgu filmlerindeki gibi büyüyen ve küçülen telefonlar artık hayatımıza girebilir.

 Ayrıca Lenovo’nın yeni geliştirdiği uzayabilen laptop da telefon gibi sarılarak içeri giriyor. Yaklaşık 11 inç büyüklüğündeki laptop ekranı da yukarı doğru yavaşça uzayarak daha geniş bir ekrana dönülüyor. Tekrar bir düğmeye basıldığında ise kolayca eski boyutuna geri dönebiliyor. Böylece daha büyük bir ekranda oyun oynayabilir ya da çoklu uygulamaları açarak daha rahat çalışabilirsiniz.

Kanıt niteliğindeki videoda yapılan tanıtımla telefon ve laptop’ın nasıl sihirli bir şekilde uzadığını görebilirsiniz.

Yakın gelecekte flexible OLED’in kullanımı artacak gibi görünüyor.

https://newatlas.com/mobile-technology/lenovo-rollable-laptop-motorola-smartphone-concept/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu