Alternatif EnerjiElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Pire Kadar Güneş Pilleri İle Cep Telefonu Şarj Edildi

Giysilere tutturulacak pire boyutundaki güneş hücreleri sayesinde cep telefonları ve akıllı saatler gibi mobil cihazlar hareket halindeyken şarj edilebilir. Nottingham Trent Üniversitesi’nden araştırmacılar, elbiselere dikilebilecek kadar küçük güneş piller geliştirdiler. Teknoloji test edildiğinde, cep telefonu ve Fitbit’i şarj edebildiği gözlendi. Hücreler bir reçinenin içine hapsedildiğinde, normal elbiseler gibi yıkanıp, giyilebiliyor.

Sadece 3mm’e – 1.5 mm boyutunda olan bu hücreler,çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük ve giyen tarafından hissedilmiyor. Bu yeni giysiler elektrik üretirken, normal elbiseler gibi kullanılabiliyor.

Proje Lideri ProfesörTilak Dias, Sanat ve Tasarım Okulu’ndan şunları söyledi: “Minyatür güneş pillerini örgüye katarak, sürdürülebilir bir şekilde güç üreten giyim ve kumaşlar yaratabiliriz. Bu elbise sıradan bir elbise gibi görünür ve kullanılırken,minyatür hücre ağından oluşan iplikçikler elektrik üretecek. Akıllı e-tekstiller için elektrik ihtiyacı olduğunda, bu  zaman teknolojinin zayıf noktası olmuştur. Bu teknoloji sayesinde insanların hareket halindeyken akıllı tekstil ürünlerini kullanmalarına izin verecektir. “

200 minyatür hücre 2,5 ila 10 volt ve 80 miliwatta çıkan bir güç üretiyor. Advanced Textiles Araştırma Grubu 200 hücreyi 5 cm alana sığdırabiliyor. 

İşte eğer 2000 solar hücreyi kumaşa dikerseniz,  akıllı telefonu şarj edecek kadar güç üretiyorsunuz.

Araştırmacı Achala Satharasinghe, prototipini üniversite doktora yaparken geliştirdi. “Güneş enerjisini düşünürsek, giyim ve giyilebilir teknoloji için devrim yaratan heyecan verici bir gelişmedir.Minyatür güneş hücrelerinin kullanılabilirliği sayesinde, yeni yöntemler kullanarak bir dizi güç üretebiliriz; giyim , moda aksesuarları,tekstil ürünleri ve daha fazlası.. Bu sayede kullanıcılar daha önce olmadığı kadar uygun çevre dostu yollarla mobil cihazlarını şarj etmiş olacak,” diyor araştırmacı Achala Satharasinghe.

Kaynak : https://techxplore.com/news/2018-12-flea-sized-solar-panels-embedded-mobile.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Pire Kadar Güneş Pilleri İle Cep Telefonu Şarj Edildi Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu