İlginç BilimMekatronikTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Robot Cerrah Kendi Kendine Yumuşak Doku Ameliyatı Yapabiliyor

İlk kez bir robot cerrah insan yardımı olmadan canlı yumuşak doku üzerinde başarıyla bir ameliyat gerçekleştirdi. Cerrahların geliştirdiği bu robot iki üç yıl içinde apandiks, tıkalı öd kesesi gibi ameliyatları yapabilecek. “Bu sayede bunu yapılabileceğini gösterdik. Burada bir robotun yumuşak doku ameliyatı yapabileceğini, ve bunu kendi kendine yaptığını ve gerçek bir cerrahtan daha iyi bir getirisi olabileceğini gösterdik,”  Washington Children’s National Medical Merkezi’nden Peter Kim

Bağırsak ve iç organlar üzerinde çalışmak, yumuşak dokuların kayganlığı ve hareketi nedeniyle oldukça zor. Bu nedenle robotun olayları takibi zorlaşıyor. Fakat Kim’in ekibi bu problemin üstesinden gelmek için Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) adını verdikleri robota 3D kamera ve yakın IR dalga boyu kabiliyeti verdi. “Bu robot insanlardan daha iyi görebilir.

Ekip domuz bağırsağının yüzeyine floresan etiketler yerleştirdi. Böylece robot yakın kızıl ötesi ışık kullanarak hassaslıkla etiketleri görerek hedefleme yapabiliyor. Bunun anlamı , dokuyu dikebilir, hassas bir şekilde cerrahi bir kesik atarak bilindik cerrahi prosedürleri gerçekleştirebilir.

Robotla 4 domuz üzerinde çalışıldıktan sonra, bu çalışmayı da Vinci robotik sistemi ve gerçek cerrahla karşılaştırdı.

Robotun bir ölçekte daha iyi çalıştığı, hatta sütürlere boşluk yaratmada ve bağırsakları onarmada daha az sızıntı yarattığını belirtiyorlar.
“Ameliyat sonrasında bağırsak sızıntısı durumunda 5 ila 10 kat risk olduğu, bu nedenle bu teknolojinin komplikasyonları potansiyel olarak önleyebileceğini belirtiyorlar.

Fakat STAR robotunun halen bir cerrahın 8 dakikadan kısa sürede yapabileceği bir görevi, 50 dakikada yapmasından dolayı halen oldukça yavaş olduğu belirtiliyor. Kim bunu geliştirmeyi amaçlıyor. Robot yaralara insan desteği olmadan dikiş atabilse de , robotun cerrahların yerine geçmesi değil, onlara yardım etmesi amaçlanıyor. Eğer bir problem olursa robotu bir düğmeye basıp durdurmak mümkün yani, her şey yine kontrol altında.

Kaynak : NewScientist

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Robot Cerrah Kendi Kendine Yumuşak Doku Ameliyatı Yapabiliyor - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.