Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeBiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

3 Boyutlu Röntgen Filmi Çekildi

3d röntgen filmi

Sizce ekin kurdunun eklemlerinin hareket halinde filmi çekilebilir mi ? Yeni geliştirilen 3D Röntgen (X-Ray) filmi kayıt tekniği sayesinde herhangi bir şeyin iç hareket dinamiklerini görüntülemek mümkün. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları yaşayan bir ekin kurduna bu tekniği uygulayarak saniyede 100,000 iki boyutlu radyograf çekerek gerçek zamanlı veya slow motion şeklinde bir 3D film oluşturabiliyorlar. Enstitü’nün Senkrotron Radyasyon Kaynağı sayesinde bu ekin zararlısının filmi çekilebildi.

3 boyutlu radyograflar iç yapıları gösterse de hareket geçişleri arasında her hangi bir bilgi vermiyor. Normal bilgisayarlı tomografi hem  zamansal hem de uzaysal olarak hareket üretmek için yeterli değil. Çekilen her tek üç boyutlu görüntüye tomogram adı veriliyor ve yüzlerce iki boyutlu radyografın birleştirilmesiyle oluşuyor. “ Yüksek çözünürlükte tomogram elde etmek için kayıt hızından her türlü ince ayarın yapılması ve  x ışını kaynağının değiştirilmesine her prosesi yeniden ayarlamak  zorunda kaldık,” diyor doktora öğrencisi Tomy dos Santos Rolo.3D sinema filmlerin kare frekanslarına ulaşmak için 2D filmleri işleyen Tomy, sonunda dünya tomografi hız rekorunu kırdı ve gerçek bir mikroskopik 3D film yaptı.

Bilimsel değerlendirme açısından anatomik yapıların üç boyutlu kıvrımları açıkça görülebilir hale geldi. Bu sonuca ise faz kontrastı deniyor. Eğer güçlü paralel X-ışınları incelenen biyolojik nesneden geçerse dalga fenomeni oluşuyor. Bu da iç dış kıvrımların gözükmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle oldukça keskin renkler oluşuyor ve ayrım kolaylaşıyor. Bilgisayarda ise uygulanan algoritmalar sayesinde radyograflar optimize ediliyor. Bu sayede 3 uzaysal ve bir zamansal boyut yeniden oluşturularak, gerçek hareket şablonları veri tabanından çekiliyor.

19. yy sonlarında geliştirilen sinematografi metodunu, bilim insanları sinetomografi olarak adlandırıyor. Günümüzde bu metotlar sadece canlılar değil, endüstriyel parçalar da inceleniyor.

Kaynak :  ScienceDaily 

Araştırma Referansı:

  1. T. dos Santos Rolo, A. Ershov, T. van de Kamp, T. Baumbach. In vivo X-ray cine-tomography for tracking morphological dynamicsProceedings of the National Academy of Sciences, 2014; DOI: 10.1073/pnas.1308650111

ekin biti

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu