MakalelerTıp ve Sağlık

Karbonatlı İçecekler Kardiyak Arreste Neden Olabiliyor

ohca

All-Japan Utstein Registry’nin elde ettiği sonuçlara göre kardiyak arrestlerin (ani kalp durmaları) kardiyak kökeni karbonatlı içeceklerle ilişkilendiriliyor. Yaklaşık 800,000 hastanın ele alındığı çalışmada karbonatlı içecekleri tüketimini sınırlandırmak sağlık açısından yararlı olabilir.

“Bazı epidemiolojik araştırmalar alkolsüz içecekler ve kardivasküler hastalık(CVD) vakaları arasında pozitif korelasyon olduğu gösterdi. Bazı raporlarda da yeşil çay ve kahve alımının kardivasküler hastalığa bağlı ölüm riskini düşürdüğünü göstermiştir. Karbonatlı içecekler ya da sodalar artan metabolik sendromlar ve CVD gösteriliyor. Klinik öncesi kardiyak modelleme ve inme gibi,” diyor Japonya Fukuoka Üniversitesi’nden Dekan Kardioloji Prof. Keijiro Saku.
Her şeye rağmen, bugüne kadar karbonatlı içeceklerin aşırı miktarlarda tüketilmesi ile kardivasküler hastalıklar arasındaki bağlantı gösterilmemişti.
Araştırmada 2005 – 2011 yılları arasında, hastane dışı kardiyak arrest (kalp durmaları veya OHCA) vakalarında farklı içeceklerin tüketimi ve yaş incelendi. 797 422 hastanın yer aldığı incelemede kardiyak ve non-kardiyak kökenli vakalar incelendi. Vakalar All-Japan Utstein Registry ve Yangın ve Afet Yönetimi Ajansı verileri esas alınarak değerlendirildi.  Farklı içeceklerdeki kişi başı tüketim miktarları ise, Sağlık ve Çalışma Bakanlığı verileri kullanarak incelendi.
Resüsitasyona gelen 785 591 OHCA vakasında % 55,4’ü(435 064 )kardiyak kökenli iken, % 44,6’sı (350 527) non-kardiyak olarak gerçekleşti. Non-kardiyak kökenli olanlar, cerebravasküler hastalık, solunum bozukluğu, malignant tümör ve dış kaynaklı olarak gerçekleşti. (4.8%, 6.1%, 3.5%, ve 18.9%) Araştırmacılar hastane dışı kalp durmalarının karbonatlı içeceklerdeki harcamalara ilişkin değer  (r=0.30, p=0.04) gerçekleşirken, non-kardiyak kökende harcama düştü.(r=-0.03, p=0.8). Yeşil çay, siyah çay, kahve, kakao, meyve veya sebze suyu, sütlü içecekler ve kayna suyuna ilişkin harcamalar, kardiyak kökenle ilişkilendirilmedi.
Japonya’da karbonatlı içecek tüketiminin önemli ve pozitif açıdan hastane dışı kalp durmalarıyla(OHCA) ilişkilendirilmesi, içecek alışkanlıklarının kardivasküler ölüm oranında etkisi olabileceğini gösterildi. Karbonatlı içeceklerdeki asit belki de bu ilişkide ene önemli rolü oynuyor. Elde ettiğimiz veriler hastane dışı kardiyak arrestle ilişkilendirilse de buna karbonatlı içecekler neden olmayabilir. Buna rağmen, karbonatlı içeceklerin tüketiminin azaltılması sağlık açısından fayda teşkil edebilir, ”diyor Prof. Keijiro Saku.

Kaynak : LiderlerVadisi.com ‘da yayınlanan yazımdan alınmıştır.
Referans: European Society of Cardiology. “Carbonated drinks linked with out-of-hospital cardiac arrest of cardiac origin.” ScienceDaily. ScienceDaily, 1 September 2015.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.