Sorting by

×
BilimTıp ve Sağlık

SİGARA PASİF İÇİCİLERİN HAFIZASINA ZARAR VERİYOR

Northumbria Üniversitesi’ nde yapılan araştırmaya göre sigara içmedikleri halde sigara içilen ortamda bulunan veya sigara içenlerle birlikte yaşayanlarda, hafıza hasarı tespit edildi.

Bulgular Addiction jurnalinde yayınlandı. Araştırma, pasif içiciler ve hergün yaşadıkları hafız kayıpları  arasındaki ilişkinin keşfedilmesine dayanıyor. Dr. Tom Heffernan ve Dr Terence O’Neil, Uyuşturucu ve Alkol Araştırma grubunda  çalışan araştırmacılar işbirliği yaparak ve iki ayrı sigara içmeyen grup üzerinde araştırma yaptılar. Bir grup pasif içici, diğer grupsa hiç sigara içilen  ortamda bulunmuyor.

Pasif içiciler sigara içmedikleri halde sigara alanı gibi alanlarda bulunuyor ve haftada ortalama 25 saat sigara dumanına maruz kalıyor yani , ömür boyu dört buçuk yıl sigara dumanına maruz kalıyor. Bu insan 75 yıl ortalama insan ömrünün yaklaşık % 6′ sına denk geliyor.

Üç ayrı gruba ayrılan sübjeler, zaman tabanlı hafıza(belli bir süreden sonra hatırlama)  ve olay tabanlı hafıza (hafızanın gelecek aktivitesi ve kararları test ediliyor) olarak test edildi.

Araştırmacıların bulguları ise oldukça ilginç, pasif içiciler ,sigara içilen ortamda olmayan ve sigara içmeyenlere göre hafıza testlerinde % 20’ den fazla unutkanlık yaşadılar. Ayrıca sigara tiryakileri ise hiç sigara içmeyenlere göre % 30’ dan fazla unutkanlık yaşadılar.

Dr. Hefferman dediğinen göre; “  Dünya Sağlık Örgütü’ ne göre pasif içiciler hiç sigara içmeseler de sigara dumanından ciddi şekilde etkileniyorlar. Elde ettiğimiz veriler ışığında pasif içicilerin dumandan biinçsizce etkilendiğini gösteriyor.Umuyoruz elde ettiğimiz veriler , pasif içiciliğin etkileri üzerine olan diğer çalışmalara destekler.” diyor.

Böylece sigaranın çevredeki sigara içmeyen insanlara olan zararının sanıldığından daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120911091340.htm

Jurnal Referans :

  1. T.M. Heffernan, T.S. O’Neill. Exposure to second-hand smoke damages everyday prospective memory.Addiction, 2012; DOI: 10.1111/j.1360-0443.2012.04056.x
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu