Sorting by

×
BilgisayarBilimDoğa ve ÇevreGenelHaberlerİklim DeğişimiTeknoloji Haber

Google’ ın Tükettiği Elektrik Enerjisinin 260 Milyon Watt Olduğunu Açıkladı

GOOGLE-articleLarge

Google ‘ın Hamina, Finlandiya’ daki bilgi işlem merkezi, öncesinde kağıt fabrikasıydı.

Uzun yıllardır Google tarafından gizli tutulan rakamlar,şirketin devasa işlem gücünün ne kadar elektrik tükettiğini gözler önüne serdi. New York Times’ ın haberine göre Google bilgi işlem merkezinin sürekli çalışması halinde 260 milyon watt enerji tükettiği açığa çıktı. Bu tüketim, bir nükleer santralin ürettiği enerjinin  yaklaşık dörtte birine denk geliyor. Google bu enerjiyi Gmail, arama motoru, Google Ads, Youtube gibi hizmetleri sağlamak için harcıyor.

Google ‘ ın 2010 için karbon emisyonunun 1.5 milyon metrik tonun biraz altında enerji tükettiği tahmin ediliyor. Yine Google’ ın tükettiği tüm elektrik karbon kaynaklı değil, Google rüzgar enerjisi de kullanıyor ama yine de yinede makul bir tonaj mevcut.

Tabiki başka bir açıdan düşünürsek, Google’ da her gün milyarlarca arama yapılıyor ve bunlar da tabiki benzin tasarrufu sağlıyor. Google aramaları sayesinde kütüphaneye veya seyahat ajansına gitmekten kurtulabiliyorsunuz ve adresleri kolayca bulabiliyorsunuz bu şekilde de enerji tasarrufu yapıyorsunuz. Google’ ın araştırmasına göre bir kullanıcı saatte 180 watt tüketiyor bu da 60 watt lık bir lambanın 3 saat yanmasına denk.

 

Ayrıca sadece arama yapılması bile 12.5 milyon watt harcıyor. Umarım neyi aradığınızı biliyorsunuzdur : )

 

[NYT]

Kaynak :

http://www.popsci.com

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu