Sorting by

×
BilimPaleontoloji

Hellboy Adı Verilen Yeni Bir Dinozor Keşfedildi

dinozor hellboy

Kanada kırsalında keşfedilen devasa dinozor kafatası o kadar büyük ki, helikopter yardımıyla çıkarılabildi. Triceratoplara benzeyen dinozorun , kafatası tuhaf tacı ve boynuzları ile ayrılıyor.

Alberta eyaletine bağlı Calgary kentindeki Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi’nden Caleb Brown, eyaletin güneyindeki alabalıkları ile ünlü avlanma bölgesi Oldman Nehri’nde, bir balıkçının fark ederek haber verdiği fosilin, 1,6 metre uzunluğunda olduğunu söyledi. Fosilin bir kısmının zaten açıkta olduğunu kaydeden Brown, diğer kısmının bulunduğu kaya parçasının, bilinenden çok daha sert çıktığını ifade etti.

Fosile Hellboy ismini, hem kazı çalışmalarının çok zor gerçekleşmesi hem de fosilin bu iki ufak tuhaf boynuzu nedeniyle verdiklerini anlatan Caleb Brown, “fosilin boyun ve omuzunda koruyucu olduğunu düşündüğümüz irili ufaklı boynuzlar ve sert kemik çıkıntıları var. Bu nedenle simini Hellboy koyduk” dedi.

Boynuzlu dinozorların chasmosaurs ve centrosaurs isimli iki ayrı türden geldiğini kaydeden Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi Paleontoloğu Caleb Brown, bölgede birden fazla Hellboy olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.

Fosilin yeri ve konumu dolayısıyla, triceraptoplardan bağımsız olarak, yakınsak evrim fenomeniyle geliştiği düşünülüyor.

 

http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(15)00492-3#

Graphic_Abstrac_V5

Kaynaklar: http://www.aljazeera.com.tr/haber/68-milyon-yillik-dinozor-fosili-bulundu

http://www.popsci.com/dinosaur-named-hellboy-and-marriage-proposal

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kanada’da Hellboy adı Verilen Dev Dinozor Fosili Bulundu | Salt Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu