Sorting by

×
BilimBiyolojiTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

2012 AVUSTRALYA EN İYİ BİLİM FOTOĞRAFLARI

Kuantum bilgisayarlarından, ilginç böceklere ve böceklerden robotlara kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirilen 23′ üncü yıllık Avustralya Müzesi Eureka( Öreka) Ödülleri bu yılda en iyi Avustralya bilim fotoğraflarına verildi. Resimler bilimin ilerlenmesiyle doğanın her gün hayret  verici bir şekilde keşfedilmesine neden oluyor. İşte bu yılda sahiplerini bulan Avustralya Müzesi Eureka Ödüllerinde o kadar enteresan ve çarpıcı fotoğraflar sergilendi ki, doğanın mükemmel dengesi gözleri kamaştırıyor.

 

 Birincilik Ödülü : Kambur Balinaların Çiftleşmesinin İlk Kez Görüntülenmesi 

İlk kez kambur balinaların( Megaptera novaeangliae ) çiftleşmesinin belgeleyen fotpğrafçı büyük ödülü aldı. Saatler süren erkek kambur balinaların dişi için verdikleri dayanıklık ve cesaret  turu sonucunda, galip gelen erkek dişiyle çiftleşiyor.

 

Kambur Balinalar Çiftleşirken
Kambur Balinalar Çiftleşirken

Jason Edwards

İkincilik Ödülü: Red Throat Emperor Balığı Yoluna Gidiyor

Fotoğraf Red-throat Emperor balığının ameliyat sonrasında çekilen fotoğrafı da oldukça ilgi çekici. Balığa akustik bir etiket yerleştirildi.( yara izi ve dış etiket belli oluyor) Heron Adası Great Barrier Resifi ‘ ne bırakıldı. Araştırma projesi koruma alanlarındaki hareket şablonların çıkaramayı hedefliyor.

Red Throat Emperor Balığı
Red Throat Emperor Balığı

 

Dave Abdo

Üçüncülük Ödülü :Maksimum Güneş Aktivitesi 

Güneşimiz her 11 yılda bir maksimum aktiviteye ulaşıyor. İşte bu zamanda kromosferde ; alevler, güneş lekeleri ve gaz izleri gözleniyor. Bu yüksek çözünürlüklü fotoğraf Peter Ward tarafından çekildi. Böylece güneşin atmosferindeki tüm dinamikler görülebiliyor.

 

Maksimum Güneş Aktivitesi
Maksimum Güneş Aktivitesi

Peter Ward

 

4. Amberin İçindeki Sinek

Bu dünyanın en bilinen amber yataklarına sahip Baltik amberinde, yaklaşık 40 milyon yıldır muhafaza edilmiş bir sinek. Ağaç reçineleri fosilize olduğunda amberi oluşturuyor ve amberin içinde kalan örnekler mükemmel şekilde korunuyor.

40 milyon yıllık sinek
40 milyon yıllık sinek


Scott Ginn

 

5. Melbourne Hayvanat Bahçesi Lord Howe Adası Cadı Çekirgesi Yumurtadan Çıkıyor

Lord Howe Adası Cadı Çekirgesi(Dryococelus australis) endemik türlerden biri olduğundan fotoğrafı oldukça nadir.

Dryococelus australis 6 aylık inkübasyondan sonra, yumurtadan çıkıyor. Bu fotoğraf daha önce hiç görüntülenmedi ve fotoğrafçı bu fotoğrafı çekmek için haftalarca sabırla bekledi.

Cadı Çekirgesi Yumurtadan Çıkıyor
Cadı Çekirgesi Yumurtadan Çıkıyor

Rohan Cleave

6. Mantis Karidesi 

Züppe Mantis Karidesi, Odontodactylus scyllarus , sualtı dünyasının en gelişmiş vizyonlarından birine sahip. Aynen göründüğü gibi.

Züppe Mantis Karidesi
Züppe Mantis Karidesi

 

7. Yeşil Zarkanatlı

Doğanın hassaslığını gösteren bu fotoğraf  Yeşil Zarkanatlı’ nın(Chrysopa sp) karakterini yansıtıyor. Işığın zarif bir şekilde ayarlanması basitlik ve zarifliği beraberinde getirmiş. Bu fotoğrafın çekilmesinden hemen sonra bu narin zarkanatlı uçup gitmiş.

Yeşil Zar Kanatlı
Yeşil Zar Kanatlı

David Paul

 

8. Alzheimer’ ı Gözlemek 

Nöronlara işleyen beta-amyloyd peptitin, beta-amyloyd plağı oluşturarak, Alzheimer hastalığının başlıca nedenini oluşturduğu düşünülüyor.

 

Alzheimer 'lı nöron
Alzheimer ‘lı nöron

Linnea Rundgren

 

9. Kafesteki Katil

 

Cyana meyricki tırtılları koruyucu dikenden tüylerle kaplı. Pupa evresine geçeceği zaman, tırtıl bu tüyleri bir araya getirerek, ipekten bir dolaşık koruyucu kafes oluşturuyor. Fakat koruyucu kafesin içindeki pupa tırtıla ait değil aksine , bu bir parazit sinek ve tırtılı içeriden yiyerek bitirecek.Aynı zamanda da potansiyel yırtıcılardan korunacak.

Katil Pupa
Katil Pupa

Damon Wilder
10. Arabidopsis’in Yaşamından Başka Bir Gün Daha 

Bu resimde, küçük 6 günlük  Arabidopsis thaliana (turpgiller familyasından bir bitki)  fidesinin elektron mikroskopu altında tohumunun çimlenmesini ve bir bitkinin hayatına başlamasını görüyorsunuz.

Arabidobsi Thaliana
Arabidobsi Thaliana

 

Mark Talbot

Kaynak:  http://www.foxnews.com/scitech/slideshow/2012/08/29/eureka-10-best-science-photos-2012/#slide=10#ixzz29CUcK4kZ

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu