Sorting by

×
KimyaTıp ve Sağlık

Bir Nargile Seansında 25 Sigaraya Denk Katran Mevcut

nargile

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yeni yapılan bir araştırmaya göre, bir nargile içiminde sigaraya göre 25 kat daha fazla zifir, 2,5 kat nikotin ve 10 kat daha fazla karbon monoksit alındığı tespit edildi. Yapılan araştırma nargile içicilerin daha fazla toksik maddeye maruz kaldığını gösteriyor.

Elde edilen bulgular Public Health Reports dergisinin Ocak/Şubat sayısında meta analiz sunuldu.

Araştırma ekibi sigara ve nargile ilişkili 542 makaleyi gözden geçirerek, aralarından 17  araştırmayı seçerek, sigara veya nargilede çekilen zehir miktarını hesapladı .

Araştırmacılar tek bir sigarayla, bir nargile içimi süresini kıyaslanarak, nargilede yaklaşık 125 duman çekimiyle, 25 kat zifir , 2,5 kat nikotin ve 10 kat daha fazla karbon monoksit alındığını keşfettiler.

“Elde ettiğimiz veriler gerçekten nargile tütünün, gerçekten sağlık problemleri doğurabileceğini ve daha yakında takip edilmesi gerektiğini ortaya koydu. Örneğin, nargile dumanı  2015 Genç Riskli Davranış Araştırması Sistemi Anketi’nde geçmemektedir. Burada sadece sigara içme, tütün çiğneme, elektronik sigaralar ve uyuşturucu maddeler var, “ diyor Doktor Brian A. Primack.

Dr. Primack ve diğer araştırmacılar nargile içimini, tek bir sigara dumanıyla kıyaslamanın alışkanlıklar nedeniyle oldukça zor olduğunu belirtiyor. Normal bir sigara içicisi günde 20 sigara içerken, nargile tiryakisi günde birkaç kez nargile içebiliyor.

Elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle, nargilede daha fazla toksik maddenin olduğu anlaşıldı. Araştırmacılar elde edilen verilerin daha hassas olması durumunda bağıl toksik yüklemesine ilişkin daha kesin sonuçlar alınabilir.

Yapılan tahminler ABD’de ünversite öğrencileri arasında 30 günlük nargile kullanımının , 30 günlük sigara kullanımından daha fazla olduğunu gösterdi.

Her ne kadar bu meta analizde elde edilen veriler nargilenin zararını ortaya koysa da sigaradaki daha farklı toksik maddeler olduğu biliniyor.

Kaynak :

http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160111121406.htm

Araştırma Referansı :

  1. Brian Primack, M.D., Ph.D., et al. Systematic Review and Meta-Analysis of Inhaled Toxicants from Waterpipe and Cigarette Smoking. Public Health Reports, January/February 2016
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu