BiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

3D Doku Yazıcılar İçin İpek Biyo Mürekkep Üretildi

biyomürekkepipek

Gün geçtikçe daha gelişen 3D yazıcılar yeni olanaklar sunmakla, beraber son yıllarda doku basmak üzere kullanılmaya çalışılıyor. Bilim insanlarının geliştirdiği yeni yazıcı ise ipekli bir mürekkep sayesinde doku yazma işlemini kolaylaştırabilir. 3D baskıda yaşanan her gün yaşanan gelişmeler sayesinde vücudumuzdaki kemik ve benzeri kısımlarının üretilmesine imkan tanıyabilir.

Fakat yine ideal bir biyolojik mürekkep (bio-ink) bulunmadığından halen kompleks dokular basılamıyor. Bu gibi dokular ilaçlarla aktarılabilir. ACS Biomaterials Science & Engineering dergisinde yayınlanan yeni bir makalede yer alan ipek tabanlı mürekkep , bu yolda yeni olanaklara erişim sağlayabilir.
3D yazıcılar için geliştirilen çoğu mürekkep, termoplastik,silikon, kolajen ve jelatin ya da aljinattan geliştiriliyor.  Fakat bu mürekkeplerin kullanılması şekillerinden dolayı bazı kısıtlamalar mevcut. Örneğin, sıcaklık,pH değişimi ve çapraz bağlama gibi metotlar nedeniyle bu materyallerdeki hücrelerin veya biyolojik bileşenlerin  zarar görmemesi için iyileştirilmeleri gerekiyor.
Sitokinler ve antibiyotikler gibi katkı malzemeleri kök hücre fonksiyonları ve kontrol için yararlıdır. David L. Kaplan ve meslektaşları bu biyo sınırları hedefleyerek, ipek proteinlere yönelerek, bu zorlu proses kondisyonlarından kaçınmak için yöntem geliştirdi.
Araştırmacılar biyouyumlu ipek proteinleri gliserol , non-toksik şeker alkolü ile birleştirdi. Sonuçta ortaya çıkan mürekkep şeffaf, esnek, suda dengeli olduğundan, sıcaklık gibi hiçbir ekstra prosese ihtiyaç duymuyor. Araştırmacılar bu eşsiz materyalin biyomedikal implantlarda ve doku mühendisliğinde potansiyel kullanımı olabileceğini düşünüyorlar.

Referans: Rod R. Jose, Joseph E. Brown, Katherine E. Polido, Fiorenzo G. Omenetto, David L. Kaplan. Polyol-Silk Bioink Formulations as Two-Part Room-Temperature Curable Materials for 3D PrintingACS Biomaterials Science & Engineering, 2015; 150814132609009 DOI:10.1021/acsbiomaterials.5b00160

Yazım burada yayınlandı- http://liderlervadisi.com/news/newsdetails/item_929/3d-bask%C4%B1-doku-m%C3%BChendisli%C4%9Finde-ipek-biyo-m%C3%BCrekkep-kullan%C4%B1lacak/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu