Sorting by

×
GenelHaberlerMakalelerTıp ve Sağlık

Amerika’ da Medikal Marihuananın Yasallaştırılması Suç Oranlarında Artışa Neden Olmadı

esrar amerika

Pek çok ülkede medikal marihuananın (esrar)  yasallaştırılması pek çok tartışmayı beraberinde getiriyor. Bazıları medikal esrarın yaygınlaştırılmasının daha suç oranlarının yükselmesine neden olacağını iddia ediyor. Fakat Teksas Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırmaya göre medikal cannabisin (esrar) yasallaştırılması suç oranlarının artmasına neden olmuyor.

Kriminoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Robert Morris medikal esrarın gerçekten bazı önemli suç türlerinin düşmesiyle de bağlantılı olabileceğini belirtiyor.

“ Biz yine de söylediklerimizde temkinliyiz,’Medikal marihuana kanunları kesinlikle cinayet oranları düşürüyor’ demiyoruz. Başlıca tespitimiz medikal mariuhana yasallaştırılmasından dolayı suç oranlarında hiçbir yükselme tespit etmemiş olmamızdır. Bununla beraber, cinayet ve saldırı gibi bazı şiddet suçlarında düşüşe ilişkin kanıtlar bulduk.” diyor Doç. Dr. Morris. Teksas Üniversitesi’nde 2012 yazında medikal mariuhana yasallaştırılmasının kamu sağlığını tehdit ettiği iddiaları nedeniyle başlatılan araştırma, Amerika’nın 50 eyaletinde 1990-2006 arasında su oranlarının kıyaslanmasını sağladı.  Amerika’da 11 eyalette medikal kullanım amaçlı marihuana yasallaştırıldı. Bu eyaletler ise Alaska, Kalifornia, Kolorado, Hawai, Maine, Montana, Nevada, Oregon, Rhode Island, Vermont  ve Washington. Araştırma boyunca Washington dahil 20 eyalette çalışma sürdürüldü.

FBI Birleştirilmiş Suç Raporu’ndan cinayet, tecavüz,soygun,saldırı,hırsızlık, sirkat ve oto hırsızlığı suçlarının medikal marihuana yasasının yürürlüğe geçmesiyle suç oranlarındaki değişme gözlendi.

Bu suç türlerinden hiçbiri medikal marihuananın yasallaşmasıyla artışa geçmedi. Araştırmaya göre soygun ve hırsızlık olayları yasadan etkilenmedi. Bu bulgular, marihuana ve yetiştirme tesislerinin uyuşturucu ve para miktarından dolayı suç işleme fırsatı doğurarak ,suçu arttıracağı iddialarına karşı çıkıyor.

Morris modellerini sosyodemografik ve ekonomik pek çok parametreye göre değerlendirerek hesapladı. Bu parametreler içinde üniversite eğitiminden, işsizliğe hatta yıllık kişi başına düşen bira miktarı bile var.

Yapılan araştırma marihunanın yani esrarın medikal amaçlarla yasallaştırmasının en azında eyalet çapında ciddi problemlere yol açmadığını gösteriyor. Tabi bağımlılık yapıcı bir madde olduğundan aynı sigara gibi zararları olduğu bir gerçek. 

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140326182049.htm

Araştırma Referansı :

  1. Robert G. Morris, Michael TenEyck, J. C. Barnes, Tomislav V. Kovandzic. The Effect of Medical Marijuana Laws on Crime: Evidence from State Panel Data, 1990-2006PLoS ONE, 2014; 9 (3): e92816 DOI:10.1371/journal.pone.0092816
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu