Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

30 Yıllık İlaç, Kalp Krizi Hasarını Nasıl Önlüyor?

Felç vakalarının çoğunda olduğu gibi kalp krizinden sonra zaman, vücuda gelen zararın en aza indirilmesi için kritik öneme sahip. Madrid’de bilim adamları yaklaşık 30 yıldır kullanılan bir ilacın nasıl bu kritik zamanın en iyi şekilde kullanmasına olanak verdiğini ortaya çıkardı.

Bilim adamları, metoprolol olarak bilinen ve adrenalin hormonunun salgılanmasını önleyerek kan basıncını düşüren ucuz bir beta-bloker sınıfından olan bu ilacın zamanı avantaja çevirme mekanizmasını  keşfetti.

Madrid’deki Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III (CNIC) merkezinden bir ekip 2013’te  metoprolol ile klinik deneyler yapmış ve bu ilacın akut kalp krizi sırasında hasar miktarını azalttığını görmüştü.

Sonuçları kısa süre önce ‘’Nature Communications’’ dergisinde yayımlanan, CNIC’nin  yeni araştırmasında ise ilacın bunu nasıl başardığı anlatıldı.

Bilim adamları, vücutta enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücreleri olan nötrofillerin kilit nokta olduğunu, hasta kalp krizi geçirdiğinde doktorların hayat kurtarmak için mümkün olduğunca çabuk koroner atardamarın önündeki engelli kaldırmayı amaçladığını ancak engel kalktığında kanın tekrar kalbe aktığını dolayısıyla nötrofillerin kalp dokusunda kalıcı hasara neden olan  enflamasyon sürecine yol açtığını açıkladı.

Nötrofiller Zayıf Hücrelerin Ölümüne Neden Oluyor

Araştırmanın başındaki Jaime Garcia-Prieto, nötrofiller kan akışından sonra kalp dokusuna girdiğinde zaten zayıflamış olan hücrelerin ölümüne yol açtığını belirtti.

Bilim adamlarından Borja Ibanez de metoprololün nötrofilleri şaşırtarak   görevlerini değiştirmesini sağladığını  ve kalp kasındaki enflamasyon yaralanmasını sınırlandırdığını ifade etti.

Araştırmanın sonuçları, söz konusu ilacın vücuttaki faaliyetlerine farklı bir bakış açısı sağlıyor. Daha önce metoprololün doğrudan kalp kası hücrelerine etki ettiğine inanılıyordu.

Metoprolol ucuz ve yaygın olduğundan kullanımı kalp krizi geçiren hastaların hayatta kalma şansını artırıyor.

Bilim adamları, kalp krizinden sonra öncelik mümkün olduğunca hızlı kan akışı sağlanması olduğundan, metoprolol verilerek kalbin buna hazırlanabileceğini ve kalp dokularına zararın azaltılabileceğini vurguladı.

Kaynak: newatlas.com/drug-helps-prevent-heart-attack-damage/49062/

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: 30 Yıllık İlaç, Kalp Krizi Hasarını Nasıl Önlüyor? - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu