Sorting by

×
İlginç BilimTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Gör,Dokun,Hisset Artık 3 Boyutu Hissedebileceksiniz

3d haptik

Son birkaç yıl içinde temas hissi yaratan cihazlarda inanılmaz bir gelişme yaşanıyor. Eğlence, rehabilitasyon ve hatta cerrahi eğitim konusunda artık haptik (dokunma hissi yaratan) teknolojiler kullanılmaya başladı. Ultrason kullanarak, bir 3D görünmez şekil anlaşılarak, hissedilebiliyor.

ACM Transactions on Graphics dergisinde yayınlanan araştırma raporunda havada nasıl 3 boyutlu şekillerin hissedilebildiği açıklanıyor. 3-6 Aralık Asya 2014 SIGGRAPH konferansında da bu yeni 3D haptik teknoloji tanıtılacak.

Briston Üniversitesi’nden Dr Ben Long başkanlığında; Prof. Sriram Subramanian, Sue Ann Seah ve Tom Carter tarafından yürütülen araştırmada 3D boyutlu şekillerin kullanımını değiştirecek bir yol gösteriliyor. Bu yeni teknoloji sayesinde cerrahlar bilgisayarlı tomografiyle aldıkları bir görüntüyü, örneğin tümörü incelerken dokunma geri alımını kullanabilecek.

Ultrason kullanan metot, aletin üzerindeki ellere odaklanarak, hissiyat yaratıyor. Ultrasonun kompleks dokularına odaklanarak, havada yüzen 3D boyutlu şekiller ve hava düzensizlikleri görülebiliyor. Görsel açıdan cihazı ince bir yağ tabakasına yönlendirerek, ışık yakıldığında yüzeyde depresyonlar bölgeler halinde görülebiliyor.

Bu sistem sayesinde üretilen 3D boyutlu görünmez şekil 3D boyutlu ekranların ilavesiyle gör-hisset düzeneğine dönüştürülebilir. Araştırma ekibi ayrıca sistemin yarattığı 3D şeklin resminin kullanıcılar tarafından eşlenebileceğini de gösterdiler.

Bristol Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Etkileşim ve Grafik (BIG- Bristol Interaction and Graphics) araştırma asistanı Dr. Ben Long bu konuda şöyle açıklama yapıyor;  “ Dokunabilir hologramlar, içine girilebilir sanal gerçeklik sayesinde ,boşlukta kompleks dokunabilirlik ve hissetme sağlanabilir. Gelecekre insanlar nesnelerin hologramlarını hissetmekle kalmayacak, malzemeler arasında farklılıkları da hissedebilecek. Böylece bir tomografiyi ya da müzedeki eşyaları hissedebilecekler.”

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141202123846.htm

http://bristol.ac.uk/news/2014/december/haptic-shapes-using-ultrasound.html

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu