Sorting by

×
Yeni İcatlar

QUADKOPTER RC ARAZİ ARACI HEM KARADA HEM HAVADA GİDEBİLİYOR

Quadkopterler son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Özellikle RC fanatikleri için quadkopterler gerçekten ilgi çekici uzaktan kumandalı araçlar. Son zamanlarda quadkopterler sadece oyun için değil, film çekimleri ve askeri amaçla da kullanılıyor. İngiltere kökenli üretim tasarımcısı Witold Mielniczek işte quadcopterlerle uzaktan kumandalı arazi araçlarını birleştirdi. Prototip olarak geliştirilen B modeli , bir quadkopter RC arazi aracı. Aslında bu araca uçan araba da deniliyor.

Arka tekerden çekişli olan araç, dayanıklı polikarbonat gövdeden ve 4 ‘ lü uçuş pervanesinden oluşuyor. Pervaneler tek bir aksa monte edileceğine tekerlerin hemen içine monte edilmiş. Böylece teker halkalarının içinde kalan 7 inçlik pervaneler aracı havalandırmaya yetiyor.

Bu halka şeklindeki tekerler esnek ve çıkabiliyor. Böylece prototip B sert inişlerde zarar görmüyor. Pervanelerde yine esnek ve darbeye dayanıklı.

Aracın gücü ise 11.1 voltluk lityum-polimer batarya ile sağlanmış, bu da hem gidiş hem uçuş birlikte düşünüldüğünde 15 dakikalığına yetiyor. Ayrıca bu RC quadcopter araçta 720 p kayıt yapabilen bir on-board kamera var. Böylece micro SD karta ilginç videolar kaydedebiliyorsunuz.

Mielniczek’ in ürettiği prototip oldukça iyi çalışıyor. İlerde bu araca hem tümüyle su geçirmezlik (suda tekne gibi gitmesi için)  hem de duvarlara yapışmasını sağlamayı ve iPhone, Android desteği sağlamayı düşünüyor. Hatta bu araç, gerçek hayata geçirilebilirse belki de gerçek hayatta kullanılabilecek bir uçan araba üretilebilir.

Tabi her şeyden bu RC quadkopter arazi aracının üretim desteğine ihtiyacı var. Bu nedenle Kickstarter.com’ da bir kampanya var. Üretim fonu tamamlandığında bu araca £320 (US$484) ‘ e sahip olabileceksiniz. Tabi destek olmazsanız satılmaya başladığında ancak 605 dolara alabileceksiniz. Kickstarter.com kampanyaları Türkiye için nasıl çalışıyor bilinmez ama bu RC araca para verecek elbet birileri olacaktır.

Kaynak :  Kickstarter

Özel tekerler kırılmaya karşı dayanıklı
Özel tekerler kırılmaya karşı dayanıklı

quadkopter arazi aracı planı-gerçek bilim

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu