Sorting by

×
Teknoloji HaberÜtopyaVideobilimYeni İcatlar

DARPA KENDİ KENDİNİ İMHA EDEN ELEKTRONİK DEVRELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Günümüzde elektronik devreleri ucuz ve eskiye göre daha dayanıklı. Peki bu dayanıklı devrelerle yapılmış askeri cihazlar düşmanın eline geçse ne olur ?  DARPA ( Savunma Amaçlı Geliştirilmiş Araştırma Projeleri Ajansı ) Yok Olmaya Programlanabilir Kaynaklar programı,  (The Defense Advanced Research Projects Agency’s –DARPA, Vanishing Programmable Resources – VAPR) kendi kendini imha eden veya başka bir tabirle suda eriyebilen elektronik devreler üzerinde çalışıyor.

Amerika ordusu bu teknolojik gelişmenin özellikle elektronik alanında avantaj sağlayabileceğinin farkında. Bugün kullanılan elektronik sensörler, iletişim ağları ve diğer bileşenler bu nedenle her geçen gün tehdit altında. Elektronik devreler ucuz olduğundan savaş alanında nerdeyse her alanda kullanılıyor. Fakat bu cihazların düşman tarafından el geçmesi ve hayati bilgilerin elde edilmesi işten bile değil. Fakat DARPA’ nın yeni geliştirdiği teknolojiler sayesinde bu devreler düşman eline geçmeden imha edilebilecek düzeye getirilebilecek.

DARPA ‘ nın başlattığı VAPR programı sayesinde elektronikler raf ömürlerini tamamladığında kendi kendini  su gibi basit çözücülerle çözerek yok edebilecek.

 

Bu elektronikler kısa ömürlü elektronikler deniyor. DARPA daha önce geliştirdği kendi kendine çözünen biyomedikallerde  kullanılan implantlar artık çok daha geniş alanda kullanılması planlanıyor. Amaç ise normal bir çalışan elektronik devreleri yaparak, bunların çevrede doğada kolayca çözünebilecek şekilde tetiklemek.

 

“Gündelik hayatta kullandığımız elektronik cihazlar artık nerdeyse doğada hiç yok olmayacak şekilde üretiliyor. DARPA  ise elektroniklere ihtiyaç kalmadığında doğaya karışmaları için bir teknoloji geliştirmek istiyor. Örneğin bir sinyal yolladığında sıcaklık değişimiyle bu elektronik devrenin kendi kendini yok etmesi gibi, ” diyor DARPA program müdürü Alicia Jackson.

DARPA halen doğayla beraber kendi kendini uzaktan yok edebilen çevresel ya da biyomedikal sensörler üretmek için çaba sarf ediyor.

 

Videoda gördüğünüz gibi, kendi kendini yok eden elektronikler buna bir örnek teşkil ediyor.

kendi kendini imha eden elektronikler

Kaynaklar: http://www.gizmag.com/vapr-transient-electronics/26004/pictures#3

http://www.dvice.com/archives/2012/09/melting-electro.php

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu