Sorting by

×
Bilimsel Gelişmeİlginç BilimTeknoloji Haber

Nazilerin Bulduğu Devrim Niteliğinde İcatlar

Bugün uzaya gitmemizi sağlayan roketleri mümkün kılanın bir nazi bilim insanı olduğunu biliyor muydunuz ? Ya da günümüzdeki kullandığımızın dijital bilgisayarın atasını nazilerin geliştirdiğini biliyor muydunuz ? Hatta çoğumuzun sevdiği Fanta’yı nazilerin bulduğunu biliyor muydunuz ?

spaceship-apollo-4

Modern Roketlerin Babası Wernher Von Braun

Bugün gördüğümüz modern roketlerin Nazi partisi üyesi ve Schutzstaffel subayı olan Wernher Von Braun tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz?İkinci Dünya Savaşı’ndan kıtalar arası V1 ve V2 roketleri için çalışan Wernher , sonrasında uzay yarışından ABD’nin aya gitmesini sağlayan roketi yapan bir nazidir. Uçaklardaki sıvı dolumlu roketlerden, pek alanda öncü teknolojilerin geliştirilmesini sağlayan bu dahi en çok NASA için geliştirdiği Satürn V itici roketiyle bilinir. Uzay yolculuğu kadar savaşlarda da kullanılabilecek yıkıcı bir güç böylece bulunmuş oldu.

 kamera - Kopya 

Film Teknolojilerinin Gelişmesi

Naziler film ve müzikleri propaganda aracı olarak kullandıklarından yeni teknikler geliştirdiler. Dünyanın ilk bilinen manyetik kaset kaydı Hitler’in sesine aittir. Joseph Goebbels sınırları ileri taşıyarak film metotlarını oldukça kompleksleştirdi.

Örnek verilecek olursa, ‘Triumph of the Will’ isimli propaganda filmini çekmek için 30 kamera ve 100 teknisyen kullanılarak 2 saatlik bir film yapılmıştır. Bu filmin sınırsız bütçesi olduğundan bugün bile kullanılan ‘smooth travelling’ etkisi gibi son teknolojiler o günlerde bu filmde  kullanılmıştır.

Bugün propaganda filmleri bitmiş olsa da , geliştirilen bu teknikler halen Hollywood filmlerinde kullanılıyor.

hipotermi

Hipodermi Tedavisi : Nazi Almanya’sında tıp gerçekten acımasız deneylere sahne oluyordu. Naziler işkence ederken, bugün bile doktorlar ve bilim insanları tarafından kullanılan bilgiler keşfedilmişti.Nazi Almanya’sında tıp gerçekten acımasız deneylere sahne oluyordu. Naziler işkence ederken, bugün bile doktorlar ve bilim insanları tarafından kullanılan bilgiler keşfedilmişti. Örnek verecek olursak, Dachau(Dahu) toplama kamplarında hipotermi geniş çaplı olarak çalışılmıştır. Naziler kurbanlarını buz gibi sulara sokarak onları kışın soğuğa çıkarıyorlardı. Sonrasında vücut sıcaklığı, kalp atışı, kas tepkileri ve idrarı inceliyorlardı. Başlarda gönüllü askerlerde yapılan denemelerde istenilen sonuçları alamayınca, toplama kamplarındaki zavallılarda denemelerine devam ettiler. Sonrasında vücudu tekrar güvenli bir sıcaklığa getirmek için Rapid Active Rewarming tekniğini kullanarak bugün halen batı tıbbında da kullanılan en etkili metodu bulmuşlardır. Bu araştırma sayesinde hipotermi çalışmalarındaki büyük eksiklik tamamlanmıştır.

 1280px-Messerschmitt_Me_262A_ jet

İlk Jet Messerschmitt Me 262 Schwalbe(Yutmak) Nazi Almanya’sındaki ilk operasyonel jet uçağıydı. II.  Dünya Savaşı’nın başında başlayan çalışmalar  1944’ün ortalarında kadar çok büyük gizlilikle yürütüldü. Ağır silahlarla donatılan uçak, müttefik uçaklarından çok daha hızlıydı.

Savaşın sonlarına doğru yakıt sıkıntısı nedeniyle savaşta pek etkili olarak kullanılamamıştır.

z4 dijital bilgisayar

Z4 İlk Dijital Bilgisayar 

Daha önce de Z1,Z3 gibi bilgisayarlar üreten naziler, Zuse- Z4 ile dünyanın ilk ticari dijital bilgisayarını üretmişlerdir. 32 bit hafızaya sahiptir. Makinede Planfertigungsteil (program üretme ünitesi) adı verilen delikli kartlara sahip bir sistem vardı. Sayıların girildiği ve ondalık akış noktasının içi bile ikili sistemdi. Makinede karekök, MAX,MIN ve işaret gibi pek çok fonksiyon mevcuttu. ETH Zürich’e gelen makineye Mercedes daktilo eklenerek yazıcı eklendi.

Makineyi çalıştırmak için  iki düzine insan gerekiyordu. İkinci Savaşı’nın sonunda Sovyetlerin eline geçmemesi için Berlin’den Götingen’e taşınmıştır.

283px-FantaLogo.svg

 FANTA’nın Keşfi 

Nazi Almanya’sındaki problemlerden biri de Coca-Cola şurubunun ithalatının ambargo nedeniyle kesilmesiydi. İşte Almanya’daki Coca Cola GmbH’in başı Max Keith bu problemi aşmak için Almanya pazarı için bir ürün geliştirme ye karar verdi. Fakat malzeme sıkıntısı olduğundan, sadece mevcut materyalleri kullanmaları şarttı. İşte bu nedenle peynir altı suyu ve posa kullanarak Almanca’da Fantasie isminden gelen “Fanta” ‘yı keşfetti.

Bunun dışında naziler;  otobanlar, hayvan koruma programı, denek hayvanlar üzerinde çalışma yasağı ve sigaraya hayır  gibi  zamanına göre en sıradışı ilkleri gerçekleştirmişlerdir. Tabi yahudileri yakmakta buna dahil !

animalrightsnazigermany+

Kaynaklar :

http://listverse.com/2011/01/31/top-10-things-the-nazis-got-right/

http://www.warhistoryonline.com/war-articles/top-10-inventions-discovered-wwii.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Inventions_of_the_Third_Reich

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu