Sorting by

×
BilgisayarMühendislikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYapay Zeka

Facebook Yapay Zekası ile Mevcut MRI Makineleri 4 Kat Hızlı Emar Çekebiliyor

Facebook tarafından geliştirilen eşsiz bir YZ(yapay zeka) algoritması sayesinde,MRI(emar) taramaları hızlanacak. Bu sayede daha az veriyle, tutarlı ve 4 kat daha hızlı elektromanyetik rezonans görüntüleme mümkün olabilecek.

İki yıl önce New York Üniversitesi Grossman Tıp Okulu’ndan radyologlardan oluşan bir ekip ve Facebook Yapay Zeka Araştırma grubu (Facebook’s Artificial Intelligence Research -FAIR) güçlerini birleştirerek MRI(Manyetik Rezonans Enstrümanı) taramalarını daha az veriyle verimli kılabilecek nöral ağ geliştirmeye başladı.

MRI taramaları teşhis açısından en iyi ve güvenlik yollardan biri olsa da, emar çektirmek uzun sürebilen, klostrofobik bir tecrübelerdir. Hedef alınan bölgeye göre emar çektirmek bir saati bulabilir. Facebook işbirliğiyle geliştirilen projeye fastMRI yani hızlı emar deniyor. Bu teknolojide mevcut verinin sadece dörtte biri kadar veriyle, detaylı MRI görüntüleri çıkarılabiliyor.

“Tek zorluk, doğru görüntü almak değildir. YZ modeli, mevcut emar resimlerinden ayırt edilemeyecek kadar iyi resimler almalıydı. Radyologlar bu görüntüleri saatlerce ve çok dikkatli analiz ettiğinden, beklenmedik bir görüntü oluşursa, radyologlar fastMRI’ı benimsemeyebilir,” diyor Facebook ekibi.

Radyologlar Yapay Zeka Emarını Doğruladı

AI tarafından üretilen MRI görüntülerinin, normal MRI görüntülerinden farksız olup olmadığını anlamak için, 6 bağımsız müsküloskeletal radyolog görevlendirildi. 108 hastanın dizi hem YZ modelden, hem de standart MRI görüntülemesiyle taranarak iki veri seti oluşturuldu.

Sonrasında uzman radyologlar iki emar verisini de görmeden analiz etti. Sonuçta iki emar görüntüsüne de koyulan teşhis aynı oldu. Hatta radyologlar YZ emar kalitesinin, normal emar kalitesinden daha yüksek olduğunu belirtti.  

“Bu araştırma YZ ile hızlandırılmış MRI taramalarının klinik kabulune doğru önemli bir adımdır. Böylece ilk kez YZ’nin ürettiği MRI görüntülerinin standarttan ayırt edilemeyecek kadar iyi olduğu ve teşhis doğruluğu gösterildi. Bu heyecan verici tecrübe sayesinde hasta tecrübesi iyileştirilerek, görüntü üretimi kolaylaştırılabilir,” diyor araştırmanın baş yazarı Michael Recht.

Araştırmacılar fastMRI projesinde üretilen bu sonuçları açık kaynak haline getirdi. Bu sayede MRI üreticileri yeni algoritmaları cihazlara çabucak uygulayabilir. Bu yeniliğin önümüzdeki birkaç yıl içinde, mevcut hastane MRI cihazlarında kullanılarak hasta konforu arttırılarak, emar erişimi arttırılabilir.

Araştırma American Journal of Roentgenology dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  NYU LangoneFacebook AI

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Facebook Yapay Zekası ile Mevcut MRI Makineleri 4 Kat Hızlı Emar Çekebiliyor - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu