Biyolojiİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Kadın Hastanın Mesanesindeki Maya Nedeniyle Alkol İşediği Anlaşıldı

Pittsburgh Üniversitesi’nden doktor tuhaf bir vakayla karşılaştılar. Bir kadın idrar kesesindeki bir maya türü nedeniyle, idrarı alkole dönüşüyor. Yani kadının idrar kesesinde alkol oluştuğundan, işediğinde alkol çıkıyor.

Pittsburgh Tıp Merkezi Presbiteryen Hastanesi’ne başvuran 61 yaşındaki bir kadın karaciğerinde siroz ve kontrolden çıkan diyabet problemiyle başvurdu. Kadını karaciğer nakli için bekleme listesine aldılar fakat idrar testinde alkol pozitif çıkmaya devam edince işler değişti.

Hasta ısrarla alkol almadığını belirse de, doktorlar gizlice alkol aldığını düşündüler. Kadını bekleme listesine girmeden önce, alkol bağımlılığı tedavisine yönlendirdiler. Fakat daha detaylı inceleme yapıldığında kadının doğru söylediği ve alkol içmediği anlaşıldı. Kadının idrar testinde alkol pozitif çıksa da, alkol tüketimine bağlı metabolitlerden iz yoktu.

Doktorlar kadının idrarında büyük miktarda maya bulduklarında önemli bir ipucu elde etmiş oldular. Sonra doktorlar,idrar kesesindeki bu maya kolonisinin şekerleri fermente ederek etanol üretebileceğini idrak etti. Laboratuvarda yapılan deneyler ise bunun mümkün olduğunu gösterdi.

Ekip daha önce bilinmeyen bu sendromun hastanın tüm semptomlarını açıklayabileceğini buldular. Hatta araştırmacılar, buna neden olan maya türlerini de tespit etti. Kadının vücudunda en çok bulunan Candida glabrata adı verilen maya, geleneksel bira mayası olarak da biliniyor.

Aslını söylemek gerekirse, bir hastanın vücudunda kendiliğinden alkol ürettiği ilk vaka bu değil. Çok nadir birkaç vakada, hastaların yüksek karbonhidratlı yemek yedikten sonra sarhoş olduğu gözlendi. Bu insanların bağırsaklarında bulunan mikroplar karbonhidratları etanole çeviriyor. Bu duruma auto-brewery sendromu veya bağırsak mayalanması sendromu da deniyor. Auto-brewery’nin henüz çevirisi olmasa da oto-biracılık sendromu diyebiliriz sanırım.

Ekip bu yeni sendromun ise üriner oto biracılık sendromu olarak ya da idrar kesesi fermentasyonu sendromu olabileceğini önerdiler. Normalde önceki sendromlar bağırsakta gerçekleşirken, bu yeni sendrom idrar kesesinde gerçekleşiyor. Mesanede alkol üretildiğinden , idrarda alkol çıkıyor.

Doktorlar kadının bu eşsiz durumunu anlayınca, onu da organ nakli için bekleme listesine aldılar.

Araştırma Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlandı.

Kaynak: University of Pittsburgh via Scimex

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kadın Hastanın Mesanesindeki Maya Nedeniyle Alkol İşediği Anlaşıldı - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu