Sorting by

×
MakalelerPsikoloji

Ter Kimyasalları Pozitif Duyguları İletebilir

ter kimyasalı

Psychological Science (Psikoloji Bilimi) dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, ter kokumuzla mutluluk gibi olumlu duygularımız arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Araştırma, mutlu olduğumuz zamanlar terimizde spesifik bazı kimyasal bileşikler ve kimyasal sinyallerin olduğunu gösterdi.

Daha önceki çalışmalarda ter ile olumsuz duyguların arasındaki ilişki araştırılmıştı. Bu çalışmada da araştırmacılar terin, mutluluk anında çevredekilere de mutluluk bulaştırdığını tespit ettiler. Yapılan çalışmada 12 beyaz erkeği analiz edildi. Erkeklere deney süresince alkol kullanımı, cinsel aktivite, koklama, aşırı egzersiz ya da aşırı gıda tüketimi yapmaları yasaklandı. Çalışmanın ilk bölümünde gönüllülere temiz tişörtler giydirildi ve koltuk altlarına ter emici pedler bağlandı ve onlara korku, mutluluk ve nötral duygular ifade eden videolar izlettirildi. Daha sonra pedler çıkartılarak ayrı cam şişelerde muhafaza edildi. Daha sonra 36 beyaz kadınına bu erkeklerin ter pedleri koklatıldı. Korku videosu izleyen erkeklerin pedlerini koklayan kadınlar olumsuz duygular ağırlıklı bir psikolojiye sahip oldular. Mutluluk çağrıştıran videolar izletilen erkeklerin pedlerini koklayan kadınlar daha çok pozitif duygulara kapıldılar. Bu değerlendirme kadınların yüz ifadelerinden analiz edildi. Araştırmacılar bu şekilde ter kokusu alıcısının (koklayıcısının) ve vericisinin arasında senkronize davranışlar tespit ettiler. Bilim insanları bu bulguların özellikle koku endüstrisinde kullanılacağını söylüyorlar. Ayrıca koku ve beyin arasındaki bağlantının da çözülmesi için daha çok araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Bu çalışma Utrecht Üniversitesi ve Unilever AR-GE tarafından yapılmıştır.  Çalışmanın liderliğini ise Psikolojik Bilimler Derneği yaptı.

Araştırma Referansı :

  1. J. H. B. de Groot, M. A. M. Smeets, M. J. Rowson, P. J. Bulsing, C. G. Blonk, J. E. Wilkinson, G. R. Semin. A Sniff of Happiness. Psychological Science, 2015; DOI: 10.1177/0956797614566318

Kaynak:

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150416084348.htm

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu