Bilimsel GelişmeMakalelerTıp ve Sağlık

Anıların Beynin Hangi Noktasında Oluştuğu Belirlendi

beyin

İnsan beyni sürekli bilgi toplar. Ancak kalıcı olanlar temel bilgilere dönüştürülebilir. Magdeburg Üniversitesi ve Alman Nörodejeneratif Hastalıkları Merkezi (DZNE) liderliğinde uluslararası araştırmacılar anıların beynin hangi bölgesinde oluştuğunu hassas bir şekilde tespit etti. Ekip insan beyninin altındaki spesifik devreleri kesin olarak belirledi. Bunun için bilim insanları manyetik resonans görüntüleme (MRI-EMAR)  teknolojisini kullandılar. Araştırmacılar elde edilen verilerin Alzheimer hastalığında önemli yol katedilmesini sağlayacağını düşünüyor.

Elde edilen bulgular Nature dergisinde yayınlandı. Yaşanılan deneyimlerin hafızaya geri getirilmesinde bir kaç beyin bölgesi birlikte çalışır. Bu beyin bölgelerinin birbirlerine karşı bağımlılığı henüz belirsizdir, fakat anılar öncelikle serebral korteks ve bellek için içerik üreten merkezde yer alır. Bunlar hipokampüste ve bitişiğindeki entorinal kortekste olur.

“Bu alanlar net bilinmemelidir. Bu alanlarda bilgi toplanır ve hafızaya işlenir,”diyor Profesör Dr. Emrah Düzel. Bu çalışma da insanların anıları için hipomampüs ve entorinal kortekste nöronal katmanlar bulunmuştur. Biz mümkün olduğunca bu aktif nöral tabakayı belirlemeye çalışıyoruz. Daha önce kullanılan MRI teknolojileri bu bilgiyi yakalamak için yeterli değildi. Bu nedenle bu çalışma bize ilk kez bunları göstermede mümkün kılmıştır.

Bu çalışmada bilim adamları gönüllü katılan kişilerin belleklerini inceledi. Araştırmacılar kullanılan özel bir manyetik rezonans görüntüleme teknolojisi kullandı. “7 Tesla Ultra Yüksek Alanlı MRI” adı verilen bu sistemde etkin beyin bölgeleri faaliyeti doğrulukla görüntülenmiştir.

Alzheimer Araştırmaları İçin Hassas Bir Yöntem

“Bu ölçüm tekniği bize beyin fonksiyonlarını incelemede çok detaylı bilgiler verir, ” ifadesini kullanıyor Prof.Dr. Emrah DÜZEL. “Sonuçta biz Alzheimer hastalığı gibi tipik bellek bozukluğu olan hastaları iyileştirmek için umutlandık. Anılar ne zaman işlenir? Nasıl sorunlar ortaya çıkar? Gibi soruların cevabını bulmayı umut ediyoruz. “

Araştırmada büyük rol oynayan Türk Profesör Emrah Düzel’i tebrik ederiz.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Anne Maass, Hartmut Schütze, Oliver Speck, Andrew Yonelinas, Claus Tempelmann, Hans-Jochen Heinze, David Berron, Arturo Cardenas-Blanco, Kay H. Brodersen, Klaas Enno Stephan, Emrah Düzel. Laminar activity in the hippocampus and entorhinal cortex related to novelty and episodic encoding.Nature Communications, 2014; 5: 5547 DOI: 10.1038/ncomms6547

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Anıların Beynin Hangi Noktasında Oluştuğu Belirlendi - Psikoloji Notları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.