Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Kafein Tüketimi Beyinde Değişikliğe Neden Oluyor

Kafein beynimizi değiştiriyor olabilir mi? Beynimiz ve merkezi sinir sistemimiz genelde gri ve beyaz maddenin bileşimiyle anılır. Gri madde nöral hücre gövdesi ve sinir sinapslarından oluşurken, beyaz madde; temel olarak bu nöronları birbirine bağlayan yollar ve demetlerden oluşur. Daha önce yapılan araştırmalarda kafein tüketiminin gri madde hacminde akut düşüşlerle ilişkilendirilebileceği ifade edilmişti.

Fakat bir diğer araştırmada ise kafeinin nöro-koruyucu olabileceği ve Alzheimer ve Parkinson’da bilişsel bozulmayı yavaşlatabileceği önerilmişti.

Bu yeni araştırmada, kafeinin özellikle genç ve sağlıklı sübjelerin gri madde hacimlerine olan etkisi incelendi. Araştırmacıların diğer bir sormak istediği soruysa, kafeinin gri madde üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak, uyku yoksunluğu veya bozulmasına neden olup, olmayacağıydı.

20 sübje, 10 günlük iki kör programa alındı. Gruplardan birine her gün 3 kafein tableti verilirken, diğerine plasebo(sahte) tabletler verildi. Her programın sonunda katılımcıların gri madde hacimleri fMRI ile ölçülürken, yavaş dalga uyku aktiviteleri de EEG ile ölçüldü.

10 günlük kafein alımında gri maddede önemli miktarlarda azalma görüldü. Plasebo gruptakilerde ise bu azalmalar görülmedi. Daha da önemlisi yavaş dalga uyku aktivitesi karşılaştırıldığında iki grup arasında fark bulunamadı. Bu da gri madde azalmalarının uyku bozulmasıyla bir alakası olmayabileceğini gösteriyor.

Kafeinin beyin üzerindeki etkisi,özellikle sağ medial temporal lob ile alaka olabileceği belirtiliyor. Beynin bu bölgesinde ise hipokampüs var. Hipokampüs ise hafıza oluşumu ve uzaysal kavramadan sorumludur.  

Kafein Tüketimi Kesilince Gri Madde Düzeliyor

Basel Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı Carolin Reichert, kafein kaynaklı bu gri madde değişimlerinin, tüketim kesilince hemen düzeldiğini belirtiyor.

“Beyin morfolojisindeki bu değişimler geçici görünüyor fakat kahve tüketicileri ile çok az ya da hiç kafein tüketmeyenler arasında, bugüne kadar sistematik bir kıyaslama yapılmamıştı,” diyor Reichert.

Yine de Reichert bu çalışmanın, kafein tüketimi bilişsel fonksiyonlara zarar verir anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Aslında kayda değer araştırmalar kafeinin nöro-koruyucu olabileceğini ve Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklarda bilişsel bozulmayı yavaşlatabileceğini gösteriyor.

Bu sonuçlar belki de yeni araştırmada diğer araştırmaların aksine yaşlı değil de genç deneklerin kullanılmasından kaynaklanmış olabilir. Çünkü yaşlı deneklerde zaten bilişsel bozulma ve nörodejenerasyon çoktan başlamış oluyor.

“Sonuçlar kafein tüketimi beyinde negatif etki yaratır anlamına gelmiyor. Fakat günlük kafein tüketiminin bilişsel yapıyı etkilediğini kanıtlıyor ve diğer çalışmalara da ön ayak olacaktır,” diyor Reichert.

Araştırma Cerebral Cortex dergisinde yayınlandı.

Kaynak: University of Basel

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu