Sorting by

×
BilimDeneyselKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Miyelin Kılıfı Onarabilen İlaç MS Hastalarında Görmeyi İyileştirebilir

Multipl sklerozdaki (MS) en yaygın semptomlardan biri görüş kaybıdır ve bazı vakalarda körlüğe neden olabilir. Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nden(UCR) araştırmacılar, MS’li farelerde görüş kaybını iyileştiren bir ilacı(indazol klorür) rapor etti.

MS hastalığı, nöronların koruyucu dış tabakası olan miyelin tabakasının hasarıyla ortaya çıkan otoimmün hastalığıdır. Zamanla hasar gören sinirlerin iletişimi bozularak; kaslarda zayıflama, spazmlar ve motor kontrol veya dengede zorluk olarak görülür.  

Zarar gören sinirlerden biri de optik sinirlerdir. Bu sinirler gözden gelen görsel bilgiyi beyne taşıyarak, görmeyi sağlar. Bununla beraber; hastalık ilerledikçe, görme bulanıklaşır ya da bozulur. Eğer, hastalık çok ilerlerse tümüyle körlüğe neden olabilir.

Yeni yapılan araştırmada ise UCR araştırmacıları indazol klorür (IndCl)kullanarak, bu bozulmayı nasıl onarabileceğini araştırdı. Ayrıca ekibin yaptığı önceki çalışmada, IndCl ile hasarlı aksonların yeniden miyelin onarımının olabileceğini göstermişti. Yeni çalışmada ise optik sinirler üzerindeki etkileri çalışılarak, görüş kaybını nasıl onarabilecekleri araştırıldı.

“İndazol klorürün daha öncesinde farelerin motor yeti kaybını azalttığı,miyelinasyonu arttırdığı, omurilik ve korpus kallasumdaki nöron koruyuculuğunu arttırdığı bulunmuştu,” diyor araştırmanın başyazarı Seema Tiwari-Woodruff. “Buna rağmen görsel sistemdeki etkileri, henüz değerlendirilmemişti. Çalışmamız gösterdi ki, optik sinir ve optik yollarda ciddi bir enflamasyon, demiyelinasyon ve akson hasarı oluşuyor. İşte IndCl tedavisiyle enflamasyon ve remiyelinasyonda artış gerçekleşerek, bir görüş fonksiyonun bir miktar düzelebildiğini gösterdik. “

Erken Tedaviyle MS’de Görüş Kaybı %80’e Kadar Onarılabilir

Araştırma ekibi MS fare modelinde ilacı test etti. Hastalık 60 günlük sürecin 15 ila 21. gününde arasında zirveye ulaşıyor. Deneyde araştırmacılar farelerin yarısına IndCl verdi. İlaç verilen farelerde miyelin onarılması görüldü ve görsel fonksiyonda % 50 civarında düzelme görüldü.

Asıl ilginç olansa, araştırmacılar hastalığın başlarında bu tedaviye başlanırsa çok etkileyici sonuçlar alınabileceğini düşünüyor.

“Biz MS’li fareleri tam hastalığın zirvesindeyken tedavi ettik. Eğer beyin çok hastaysa, bazı aksonlar onarılabiliyor fakat çok hasarlı olanlar onarılamıyor. İşte bu noktadan sonra,geri dönüşü yok. Araştırmamızda görsel iyileşme için tedavinin erken başlaması gerektiği söylediğine vurgu yaptık. Erken tedaviyle % 75-80 iyileşmeyle ilk fonksiyona dönebilir.”

Tabi, bu araştırmanın şimdilik sadece farelerde yapıldığının altını çizmekte fayda var. Bu nedenle insanlarda aynı sonuçların alınabileceğinin maalesef bir garantisi yok. IndCl insanlarda denenmeden önce, IndCl’ün nasıl yeniden miyelinasyonu sağladığı tam olarak araştırılmalıdır.

Araştırma Brain Pathology dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  University of California, Riverside

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu