Sorting by

×
BiyolojiDeneyselDoğa ve Çevreİlginç BilimVideobilim

Maymunlar Aynada Kendilerini Tanımayı Öğrenebilir

6334527_orig
Kırmızı lazer işaret testi
6135700_orig
Yeşil lazer işaret testi
2543737_orig
Siyah boya işaret testi

İnsanlardaki aynaya baktığında kendini tanıma özelliği yüksek zekanın vermiş olduğu bir yetenektir. İnsanlar ve büyük insansı maymunların aksine maymunlar aynaya baktıklarında kendilerini tanıyamazlar. Fakat 8 Ocak’ta Cell Press journal Current Biology’de yayımlanan rapora göre bu onların öğrenemeyeceği anlamına gelmiyor. Daha da fazlası yapılan araştırmada, aynada kendini tanımayı öğrenen hint şebeğinin kendiliğinden vücudunun diğer parçalarını keşfetmek için aynayı kullanmaya devam ettiği görüldü.

Maymunlarda yapılan bu keşif insanlarda ve diğer hayvanlardaki nöral tabanlı kendinin farkında olma konusuna ışık tutuyor.

Çin Bilimler Akademisinden Neng Gong, “Araştırmamız maymunların aynada kendilerini tanımak için yeterli temel donanıma sahip olduğunu ama kendini tanımak için gerekli eğitime ihtiyaç duyduğunu gösteriyor,” dedi.

Gong’un yaptığı açıklamaya göre, daha önce yapılan çalışmalarda bilim insanları maymunlara, yıllarca farklı boyut ve şekillerde ayna sunmuştu, hatta çok erken yaşlarda başlayarak denenmişti. Bu araştırmalarda maymunlar diğer nesneleri gözlemek için ayna kullanırken kendi görüntülerini tanıdıklarına dair bir sinyal vermiyordu.

Yapılan bu yeni araştırmada Gong ve arkadaşları farklı bir şey denedi. Maymunu bir aynanın karşısına oturtup, yüzüne kibarca rahatsız edici lazer ışığı tuttu. 2-5 hafta süren eğitimin ardından, normalde hissedemedikleri bu noktaya dokunmayı öğrendiler. Ayrıca videolardaki ayna görüntülerinde yüzleri de tanıyabildikleri görüldü. Aynada kendini tanımayı işaret eden temel testi geçmiş oldular.

METİNANARESMİ

Eğitilmiş maymunların çoğu –her yedi maymundan beşi- aynanın neden olduğu davranışlar sergilemeye başladı, yüzündeki yada kulağındaki işarete dokunup parmaklarını koklamak gibi, sanki “Hey, yüzümdeki de neydi öyle” der gibi. Ayrıca araştırmacıların beklemediği başka davranış şekilleri de göstermeye başladılar, örneğin vücudunun diğer parçalarını aynada incelemek gibi.

Maymunlarda yapılan bu keşfin insanlar için de önemi büyük. akıl sağlığı sorunları olan, otizmli bireyler, şizofreni yada Alzheimer beyin rahatsızlığı gibi aynada kendilerini tanıma güçlüğü çeken hastalar için de önemi büyük.

 

Kaynak :

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150108130047.htm

http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(14)01443-2

http://www.bilimnedir.com/bitkiler-ve-hayvanlar/maymunlar-aynada-kendini-tanimayi-ogrenebiliyor

Araştırma Referansı :

1. Liangtang Chang, Gin Fang, Shikun Zhang, Mu-Ming Poo, Neng Gong. Mirror-Induced Self-Directed Behaviors in Rhesus Monkeys after Visual-Somatosensory Training. Current Biology, January 2015 DOI: 10.1016/j.cub.2014.11.016

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Maymunlar Kendilerini Tanımayı Öğrenebilir Mi? | Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu