Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimPsikoloji

Araştırmaya Göre Birbirinin Gözlerine Uzun Süreli Bakmak Halüsinasyon Yaratabiliyor

halüsinasyon

İtalyan psikolog Giovanni Caputo insan gönüllüler üzerinde yaptıkları testlerde, iki insanın birbirine gözlerini uzun süre ayırmadan baktığı durumlarda, iki tarafta da halüsinasyon ve ayrılma semptomları oluştuğunu gözlemledi. Psychiatry Research dergisinde yayınlanan araştırmada Caputo bu deneyin sonuçlarını ve teorilerini açıkladı.

Daha önceki araştırmalarda duvardaki noktalara odaklanan veya aynada yüzlerine odaklanan kişilerde ufak halüsinasyonlar gözlenmişti.  İşte benzer durumda 40 gönüllü sağlıklı genç birey , yüz yüze çevrilerek uzun süre birbirlerine bakmaları istendi. Gönüllüler biri kontrol grubu ,diğeri normal olmak üzere 10 dakika boyunca sürekli duvara bakması istendi. Sonrası gruplar çiftlere ayrıldı ve loş bir odada birbirlerinin gözlerine duygusuzca 10 dakikalığına bakmaları istendi. Sonrasında bütün gönüllülere anket yapılarak sorular soruldu.

Caputo çiftlere ayrılan insanların kontrol grubundakilere göre daha fazla ayrılma semptomuna yakalandıklarını gösterdi. Ayrıca gerçekten ayrılma, renk ve ses algısında değişme ve zamanın sürüklenmeye başlaması gibi problemler görülmeye başladı. Asıl ilginci ise çiftlere ayrılanların % 90’ında şekil deformasyonuna benzer halüsinasyonlar gözlendi. Hatta bazı durumlarda kişiler canavar imajları veya kendi yüzlerini görmeye başladılar.

Caputo henüz halüsinasyonların niçin oluştuğunu bilmese de duyusal yoksunluktan dolayı kaynaklanabileceğini belirtti. Bu problemin beynin gerçeklikten uzaklaşarak, bilinçaltı düşüncelere yoğunlaşmasından kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://medicalxpress.com/news/2015-08-eyes-hallucinations.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu