Sorting by

×
VideobilimYeni İcatlar

MEINDL GORE-TEX KATLANABİLİR ÇİVİLİ BOT SAYESİNDE KARDA BUZDA KAYMAYACAKSINIZ

Alman ayakkabı üreticisi Meindl,  karda kışta  ayakkabınızın kaymasını engelleyen katlanabilir çivili bot üretti. Tecvision Spike (Çivi)  Sistemi adını verdikleri özel sistem sayesinde,  buzlu ve kaygan zeminlerde bile kaymayı engelleyen ve gerekmediğinde anında tabana geri girebilen özel bir çivili taban geliştirdi. Özellikle buzlu zeminlerde kaymayı engelleyebilecek bu ayakkabılar sayesinde düşmekten kurtulacaksınız. Böylece sadece bir çift bot ile her kış koşulunda rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Daha önce buna benzer botlar ve ayakkabılar yapılsa da bu botlardaki kadar pratik ve bir dokunuşla açılabilen bir sistem yapılmadı. İsveçli ayakkabı üreticisi Korkers da benzeri bir ayakkabı üretse de,  bu ayakkabılar yumuşak zeminleri zedeleyerek  zarar verebilir.

Fakat bota entegre Tecvision teknolojisi sayesinde , çiviler gerekmediğinde ayakkabının içine girerek, parke veya halı gibi zeminleri çizmiyor. Almanların ürettiği sistemin mekanik bir harika olduğunu belirtmeden geçemiyoruz.

Basitçe tasarlanmış sistem, botun tabanına entegre edilerek, istenildiği zaman 6 adet çiviyi çıkaran bir mekanizmaya sahip. Ayakkabının topuğundaki mandal çekilerek kolayca kullanılan bu sistem sayesinde , örneğin araba kullanırken kolayca çivileri tabana geri çekebiliyorsunuz.

Gastein Spike GTX, Island Spike MFS ve Arctic Spike GTX adı verilen botlarda kullanılacak Gore-Tex teknolojisi sayesinde, botlarda su geçirmezlik ve nefes alabilirlik sağlanmış. Botların eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kışın kayıp, bir yerlerinizi kırmak istemiyorsanız,  bu Meindl katlanabilir çivili bot en iyi çözüm olabilir. Ayrıca avcılar, dağcılar ve doğa tutkunları için vazgeçilmez olacağa benziyor.

Kaynak : http://www.meindl.de/

meindlspikesystem

Botta çivileri çıkaran ve içeri alan mandal
Botta çivileri çıkaran ve içeri alan mandal
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu