Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

2013’ün En İyi 5 Medikal İcadı

Cleveland Klinik her yıl son tıp trendlerini takip ediyor ve açıklıyor. Bu medikal icatlar tıp alanında yer alan son teknolojilerden oluşuyor.  Bu sayede hem güvenlik hem de hayatta kalma oranları yükseliyor.

İşte Amerika’ da kullanılan son tıbbi teknolojiler:

1.    Melanoma Biyopsilerini Azaltmak

En ölümcül cilt kanseri tipi, melanomadır. Vücutta görülen lekeler genelde zararsız gözükse de biyopsi almadan bunu anlamak oldukça zor. İşte FDA onaylı MelaFind optik tarayıcı sayesinde multispektral doku morfoloji analizi mümkün. Teşhis etmek için bu cihaz yeterli olmasa da, bu sayede doktor biyopsi almak ya da almamak için karar verebiliyor. Bu sayede gereksiz biyopsilerden yani yaralardan kurtuluyorsunuz. Normalde teknoloji Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan alındı. Teknoloji lezyonu 10 elektromanyetik dalgayla tarayarak, gayet stabil algoritmalar sayesinde 10,000 melanoma ve cilt hastalığı fotoğrafıyla karşılaştırıyor.

melanoma biyopsi-gerçek bilim

2. Elektronik Aspirin

Herhalde çoğumuz migren, bölgesel baş ağrıları, yüz ağrıları gibi pek çok baş ağrısıyla mücadele etmekteyiz. Doktorlar SPG (sphenopalatine ganglion) adı verilen oldukça ağır bir baş ağrısı türüne karşı uzun süredir çaresizdi. Yüz sinirlerinde olan bu ağrı oldukça sert bir ağrı. İşte Autonomict Teknolojiler Şirketinin ürettiği teknoloji klinik denemelerde SPG sinyallerini bloke ediyor. İşte sakız benzeri bu elektronik hap aslında küçük bir sinir uyarıcı sistem. İmplantın ucundaki kumanda baş ağrısı çeken tarafından kullanılarak SPG sinirlerini uyararak, ağrıya yol açan nörotransmitterleri bloke ediyor.

elektronik aspirin

3. İğnesiz Kan Şekeri Ölçer

Normalde şeker hastalarının ağrılı bir tedavisi olur. Günlük insülin iğneleri ve şeker testleri hem acı verir hem de enfeksiyon riskini arttırır. Her ne kadar otomatik cihazlar olsa da bunlar canımızı az da olsa acıtır. İşte Echo Therapeutics’in ürettiği bant sayesinde artık acı çekmeyeceksiniz.Transdermal cilt sensörü sayesinde kan olmadan yeterli ölçüm yapılabiliyor. Elektrikli diş fırçası teknolojisi mantığıyla çalışan alet kan dolaşımına girmeden analiz yapmaya imkan veriyor.  Sensörün topladığı bilgiler kablosuz olarak ekrana yansıyor. Eğer şekeriniz yüksek ya da düşükse alarm vererek sizi uyarıyor.

iğnesiz kan şekeri-gerçek bilim

4. Robot Doktor

Fiyat-maliyet oranı düşünüldüğünde sizden uzak olan bir doktora her zaman ulaşmanız mümkün. Telemedicine adı verilen medikal robot doktorlar hastaları uzaktan tedavi edebiliyor. Robot süpürgeleri ile tanıdığımız büyük robot firması iRobot Corp.ve InTouch Health tarafından üretilen otomatik hareket eden robot FDA’ den onay aldı. Ekranı hem medikal görüntüleme ekipmanı hem de video ekranı olarak kullanılabiliyor. Bu sayede doktorlar uzakta bile olsalar hastalarını kontrol ve takip edebiliyor. RP-VITA Uzak Görüş Robotu belki de gelecekte daha da geliştirilebilir.

 robot doktor-gerçek bilim

 

5. Kalp Kapakçığı

Sapien transkatater aort kapağı, açık kalp ameliyatının güçlüklerine katlanmak istemeyenler için hayat kurtaran bir alternatif olabilir. Edwards Life Sciences tarafından üretilen bu medikal alet, bir süredir Avrupa pazarında bulunsa da Amerika pazarına bu yılın ortalarında girdi.  Sapien kapakçığı femoral artere takılan kateterden  yerleştiriliyor.  Kapakçık normalde sığır dokusunun paslanmaz çeliğe tutturulmasıyla yapılıyor. Sonrasında ise kapakçığa bir balon yardımıyla genişletirilerek yerleştiriliyor. Bu sayede hasta çabucak iyileşerek maliyetler azaltılabiliyor.

aort kapağı

kaynak : https://www.asme.org/engineering-topics/articles/bioengineering/top-5-medical-technology-innovations

Daha Fazla Göster

Can Bahar Sezgin

Acil Tıp Doktoruyum. Gercekbilim sitesinde sizi tıpla ilgili gelişmelerden haberdar ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu