Alternatif EnerjiElektronikNanoteknolojiTeknoloji HaberYeni İcatlar

StoreDot Kuantum Dot Pillerle Arabalar 5 Dakikada Şarj Olacak

storedot hızlı şarj araba-gerçekbilim

Geçtiğimiz sene, StoreDot isimli İsrail şirketi, cep telefonlarını 30 saniyede şarj edebilen bir batarya ürettiğini duyurmuştu. Şirket aynı sistemin 5 dakikada şarj olabilecek elektrikli arabalar üretmede kullanılabileceğini belirtti. Yeni EV(elektrikli araç) ünitesine yatırım yapan şirket yakında bu teknolojinin hayata geçirebileceğini düşünüyor.

FlashBattery adı verilen teknoloji son yıllarda çok konuşan nanodot(nano nokta) teknolojisine dayanıyor. Teknolojide biyo-organik peptitler kullanıldığından doğada bolca bulunuyor ve kendi kendine birleştiğinden gerçekten arzu edilen bir ürün. Multi fonksiyonlu elektrot temelini içerdiğinden süper-kondansatör gibi hızlı şarj oluyor ve lityum iyon gibi yavaş boşalıyor.

Bu konseptte de katotta halen lityum bileşenler bulunuyor, fakat şirketin iddiasına göre modifiye anot ve katot, elektrolit ve separatör inanılmaz şarj hızına ulaşmayı sağlıyor.

Eğer 7000 hücreden oluşan bir StoreDot pili kullanılırsa 480 km menzil ve 5 dakikada şarj mümkün olabilir. Ayrıca şirket bu pillerin daha stabil olduğunu, bu nedenle ömürlerinin uzun olduğunu belirtti. Şarj ve deşarj dönüşümlerinde daha az metalleşme oluyor.

18 milyon yeni yatırım alan şirketin yatırımcıları arasında Samsung Ventures ‘da var. Bugüne kadar StoreDot 66 milyon dolar yatırım aldı. StoreDot hızlı şarj endüstrisi standardı ve şarj istasyonları geliştiriyor.

Mevcut süperkapasitör teknolojisi tüketici araçları için hem çok büyük hem de enerji/kütle oranı çok düşük olduğundan pek verimli olmasa da, StoreDot hem süperkapasitör, hem pil sistemleri arasında hibrit bir çözüm getirdiğini iddia ediyor. Ayrıca yeni pil teknolojisinin önümüzdeki yıla kadar pazara ulaşamayacağı düşünülüyor. Fakat bu zamana kadar, belki de ilk EV pilinin meyveleri alınabilir.

Liderlervadisinde yayınlandığım haberden alınmıştır

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Arabalar 5 Dakikada Şarj Olacak - -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu