Teknoloji Haber

APPLE DÜŞMEYE KARŞI KENDİNİ KORUYAN CİHAZLAR YAPMAK İÇİN PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNDU

kırılmış iphone

Teknoloji harikası iPhone’ unuz yere düştüğünde herhalde çok korkmuşsunuzdur. Çünkü biliyorsunuz ki, düşünce paramparça olan  iPhone ekranları kadar kötü ve bilinen bir son yok. Fakat artık üzülmenize gerek kalmayacak ! Çünkü , Apple Amerika patent ofisine cihazların ağırlık merkezini değiştirerek, telefonunuzun istenilen şekilde düşmesini sağlayacak özel bir mekanizma için başvuruda bulundu. Yani iPhone ’ unuz düştüğünde ekranı artık çatlamayacak, aynı bir kedi gibi dört ayağı üstüne düşecek. Bu kendini koruyan iPhone , iPad, iPod, Macbook veya başka bir Apple cihazı olabilecek.

9 nolu iddiada açıklanan özelliğe göre cihazda bulunacak serbest düşüş sensörü, düşüş esnasında telefonun hassas bölümünü koruyabilme özelliğine sahip olacak. Eğer gerekirse, mekanizma cihazın oryantasyonunu farklı şekilde ayarlayabilecek.

Diğer bir iddialara göre, cihazın içerisindeki küçük bir motor serbest düşüş esnasında cihazın açısal momentunu değiştirecek. Buna rağmen uygulamada alternatif olarak cihazı özel bir haznesinden gaz salarak roketleme mekanizmasına sahip olabileceği yönünde. Ayrıca patentte düşüş hızını azaltabilecek aerodinamik hava folyolarıyla donatılabileceği de belirtiliyor. Gelecekte iPhone’ lar iticiler, paraşütler ya da kanatlarla donatılacak gibi gözüküyor.

Hatta hafif düşüşlerde kulaklık veya şarj aletlerinin tutunma kancaları olarak kullanılabileceği de tarif ediliyor. Belki de bazı dişler ya da kancalar sayesinde cihaz düşmekten kurtulabilecek.

Patentte ayrıca cihazlardaki narin bölgelerin korunması da belirtiliyor. Tuşlar ve düğmeler cihaz düştüğünde içeri katlanabilir olacak.

Böylece Apple kırılan iPhone ekranlarına da bir çare bulmuş gibi gözüküyor. Apple böylece ürünün en büyük eksiğini kapatmış olacak.

Patent MP3 çalarlar, dizüstü bilgisayarlar, iPhone ya da yeni icat edilecek Apple ürünlerini de kapsıyor.

Kaynak : United States Patent and Trademark Office ,  Apple Insider

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu