AstronomiÜtopyaUzay-ZamanVideobilim

Güneş’te Son 12 Yılın En Büyük Patlaması Gerçekleşti

NASA Solar Dynamics Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre 6 Eylül 2017’de iki büyük güneş patlaması gerçekleşti. NASA tarafından sürekli gözlemlerde yakalanan 2 önemli olayda güçlü radyasyon boşaltımları gerçekleşti. Zararlı radyasyonun Dünya’nın atmosferini geçemeyeceği belirtilse de, atmosferde bulunan GPS(Global konumlama sistemi) ve iletişim sinyallerini engelleyebilecek kadar yoğun olduğu belirtiliyor.

Gerçekleşen olayı daha iyi takip edebilmek için NOAA’nın Uzay Hava Tahmin Merkezi’ni (http://spaceweather.gov) ziyaret edebilirsiniz. Bu kaynak ABD hükümetinin uzay hava durumu, alarmlar,gözlemler ve uyarıları takip edebileceğiniz kurumudur.(site İngilizce olsa da google translate işe yarayabilir.)

İlk çıkan alevin X2.2 şiddetinde ve ikinci alevin X9,3 şiddetinde alevler olduğu belirtiliyor. X sınıfı alevler en yoğun ve güçlü alevler, rakamlar ise şiddeti gösteriyor. 2, iki kat 3 üç kat gibi değerlendirilebilir. Patlama Dünya’nın 7 ila 9 katı büyüklüğe sahip, yani oldukça büyük.

İki alevde AR 2673 adı verilen aktif bölgeden geldi, aynı bölge 4 Eylül’de orta şiddette bir alev üretmişti. X9.3 şiddetinin mevcut solar döngüde, son 11 yılda gerçekleşen en büyük alev olduğu belirtiliyor. Normalde böyle bir patlama güneşin solar döngüsündeki azalma nedeniyle oldukça nadir gerçekleşiyor. Atmosferde bazı belirtilerin gözlenebileceği de belirtiliyor.

Daha önce de 2012’de gerçekleşen patlama, bir hafta farkla dünyayı kıl payı sıyırmıştı. Bu patlamanın Dünya’daki bütün elektronik sistemlere zarar verebileceği belirtilmişti. Gerçekleşen patlamanın etkilerinin birkaç gün içinde Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

Harita’ya göre Aurora Türkiye’den görülmeyecek, fakat radyo sinyallerinde kayıp olabileceği belirtiliyor. 9 Eylül’ün erken saatlerinde patlamanın Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

Kaynak : NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Güneş’te Son 12 Yılın En Büyük Patlaması Gerçekleşti - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Güneş'te Son 12 Yılın EnBüyük Patlaması Oldu | AdanaHaber.co

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu