Sorting by

×
Astronomiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

Curiosity Yeni Numunelerde Mars’ın Su Geçmişine İlişkin Kil Buldu

Bölgede kilin varlığı, Mars Reconnaissance Orbiter(Mars Yörünge Kaşifi)  tarafından Curiosity yüzeye inmeden yıllar öncesinde tespit edilmişti. Çünkü kil genelde dereler,göller ve hatta okyanuslarda bulunduğu için bu bölgelerde su ve belki de hayat bile vardı.

NASA’nın Curiosity ’Merak’ gezgini 2012’den beri devam eden Mars keşiflerinde ilginç bölgelerden birini araştırmaya başladı. Bilim insanları bu bölgeye “kil içeren ünite” adı veriyor. Geçtiğimiz ay iki yeni sondajdan elde ettiği yeni numunelerde yüksek miktarda kil bulunmasıyla , Mars’da bir zamanlar su olduğuna dair ilave kanıtlar bulundu.

6 Nisan’da başlayan iki sondaj (Aberlady ve Kilmarie adı verildi) kil zengini olduğu düşünülen iki bölgede yapıldı. Delmenin çok kolay olması nedeniyle biraz sondaj sayesinde ilk numune alındı.

Gezgin iki numunenin analizini bitirdi. Diğer bölgeler çok az kil tespit edilirken, bu bölgelerde yüksek miktarda kil bulundu. Asıl ilginç olansa birkaç km uzakta gezgin; sadece çok az hematit, yani demir oksit bulmuştu. Öyle ki daha öncesinde yüksek miktarlarda demir oksit çıkmıştı. Bilim ekibi, bu son bulguların gezginin daha önce keşfettiği antik gölü desteklediğini belirtti.

Curiosity  2012’den beri kurumuş yataklar,organik moleküller, minerallerin içine hapsolmuş su molekülü ve göl-kek sediment yapısı bulmuştu.

Kaynak: https://newatlas.com/curiosity-clay-mars/59913/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu