Sorting by

×
Teknoloji HaberYeni İcatlar

MASTERCARD EKRANLI VE KLAVYELİ KREDİ KARTI ÜRETTİ

Artık cep telefonu deyince akla cep bilgisayarları geldiğinden, kredi kartı deyince akla interaktif güvenlik cihazlarının gelmesi şaşırtıcı olmamalı. Ocak ayında MasterCard Worldwide Singapur’ da en büyük dağıtımlarından birine hazırlanıyor. Bu kredi kartı bildiğimiz kredi kartları gibi gözükse de, bir LCD ekran ve tuş takımına sahip. Böylece bu ekranlı kredi kartı sayesinde  hesap bilgilerine ulaşabiliyor ve güvenlik kodu oluşturabiliyor.

Dijital çağda satın alma, satma ve para transferleri eskiye oranla daha hızlı ve güvenli. Tabi bunun yanında bir tıklamayla milyarlarca dolar çalmak da mümkün.

İşte bununla mücadele etmek için şirketler inanılmaz sofistike güvenlik yöntemleri geliştirme yarışına başladılar. Güvenlik anahtarları ve cep telefonlarına gelen şifreler kullanıcının kimliğini onaylamak için alternatif yollardan sadece birkaçı.

Buradaki esas problem ise güvenlik kodlarının ne şekilde olursa olsun izlenebilir olması. İşte Mastercard ekranlı kredi kartıyla hem kredi kartı, hem de güvenlik kodu olarak iki hizmeti birden verecek. Bu özellikle Singapur gibi sürekli para transferlerinin karıştığı yerlerde çok önemli.

Standard Chartered Bank Bireysel Bankacılık Bölgesel Başkanı V. Subba’ ya göre Singapur’ da çoğu müşteri pek çok bankayla çalıştığından, müşterilere tonla güvenlik kodu geliyor. Biz bunu başka bir şeyle değiştirebilir miyiz diye düşündük. Sonra aniden aklımıza kredi ve banka kartları geldi diyor.

MasterCard 2010 yılında görüntülü kartı tanıtmıştı. İsviçre kökenli şirket NagraID Security tarafından üretilen kart şimdiden bazı ülkelerdeki bankalarda kullanılmaya başladı. Bu interaktif kart normal bir kart gibi gözüküyor fakat LCD ekranı ve tuş takımıyla onlardan ayrılıyor. Bu kart sayesinde kullanıcılar tek seferlik şifreler üreterek telefonlardan kullanılabiliyor.

Bu tarz kartlar piyasada var aslında fakat bu ekranlı kredi kartı sadece güvenlik için değil aynı zamanda gerçek zamanlı hesap bilgilerini aktarmada ya da interaktif bilgileri iletme yeteneğine de sahip olacak.

Ekranlı Kart 2013 Ocak’ tan itibaren, Standard Chartered Online Bankacılık veya Breeze Mobile Bankacılık müşterileri tarafından yüksek riskli aktarımlar, büyük meblağlar, üçüncü parti ödemeleri veya kişisel bilgileri değiştirmek için kullanılabilecek. Ayrıca Singapur’ da Super Salary, XtraSaver, Bonus$aver bankamatik kartları da yakında ekranlı kart olacak.

Kaynak . Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu