Alternatif EnerjiElektronikMühendislikVideobilimYeni İcatlar

Hollanda’da Güneş Enerjisiyle Çalışan Aile Arabası Yapıldı

güneş aile arabası

Son yıllarda güneş enerjisiyle çalışan sistemler gittikçe gelişirken, arabalarımız halen güneş enerjisiyle gitmiyor diye yakınıyorsanız bu haber hoşunuza gidebilir. Hollanda  Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden öğrenciler sadece güneş enerjisi ile doğrudan çalışmayan, elde ettiği fazla enerjiyi de depolayabilen 4 kişilik bir aile arabası geliştirdiler. Stella Lux adı verilen araba  her ne kadar tuhaf bir görünüme sahip olsa da bunun bir nedeni var. Verimli,akıllı ve konforlu olmak üzere tasarlandı. Öğrenciler bu arabayla Avustralya’da yapılan güneş enerjisi ile çalışan arabaların katıldığı  Dünya Güneş Enerjisi Şampiyonası’na (World Solar Challenge) katılacaklar.

Solar Team Eindhoven (STE) ,yani  Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden 21 öğrencinin geliştirdiği proje farklı bölümlerden öğrenciler kafa patlattı.

2013’de ekibin geliştirdiği Stella Cruiser sınıfında Dünya Güneş Enerjisi Şampiyonası’nı (World Solar Challenge) kazanmıştı.

Stella Lux 5,8 metrekarelik güneş hücrelerinden elektrik üretiyor ve 15 kWh’lık ek pil kapasiteleri var. Hollanda ikliminde full şarj ile 100 km gidebilen aracın Avustralya ikliminde 1100 km menzil yapabileceği düşünülüyor. Aracın maksimum hızı 125 km/s.

Bu hıza ulaşabilmek için araba hem hafif, hem de aerodinamik açıdan başarılı bir şekilde tasarlanmış . Karbon fiber ve alüminyumdan yapılan aracın ağırlığı günümüzdeki arabaların dörtte biri ağırlığında nerdeyse. Aerodinamik açıdan orta kısımdan bir tünel geçen araba genişleyen bir tavana da sahip. Güneş arabasında verimi arttırmak için özel bir navigasyon sistemi kullanılmasıyla, optimal rota için hava durumu takip ediliyor.

Aracın kapıları bir uygulama sayesinde akıllı telefonla açılabiliyor.  Haptik butonlarla donatılan arabada sürücünün yola dikkatini vermesi hedeflenmiş.

Kaynak : http://www.gizmag.com/stella-lux-solar-powered-family-car/38299/

hollanda güneş enerjisi güneş enerjisi aile arabası-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Güneş Enerjisiyle Çalışan Aile Arabası Yapıldı | Enerji Mühendisleri | Enerji Sistemleri Mühendisliği Portalı
  2. Geri bildirim: Güneş Enerjisiyle Çalışan Aile Arabası Yapıldı | TurkmenOgluEnerji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu