Sorting by

×
DeneyselÜtopyaVideobilimYeni İcatlar

Canadian Tire Reklamı İçin Buzdan Kamyonet Yapıldı

Kanada’nın doğusu tarihinin en kötü buz fırtınalarıyla mücadele ederken, buzdan bir kamyonet fikri ironik olabilir. Buzdan heykel üzerine uzman Iceculture ve mağazalar zinciri Canadian Tire şirketleri 6803  kg’lık buzdan  kamyonet üretti.  Daha önce yapılan havayla çalışan Lego arabası gibi eşsiz bir icat olan bu araba, 2005 Chevrolet Silverado 2500 HD şasisi üzerine oturtuldu. Bronson Line Otomotiv Ltd ve Pick Me Productions’dan buz heykeltraşları tarafından yapılan buzdan kamyonet oldukça soğuk ve güzel gözüküyor.

6803 kg’lık devasa cüssesinin 4989 kg’ı sadece buzdan oluşuyor.  Orjinal modele benzeyen bu modelde kaporta aslında buzdan oluşuyor. Araç Bronson otomotiv tarafından motor genişliği ve yüksekliği azaltıldı. Ayrıca Pick Me Productions bu buzdan şasiyi destekleyecek özel bir çelik kafes tasarladı. Sonrasında ise reklam amaçlı üç adet buz kamyonu üretildi.

Egzos ve motor sıcaklığının buzu eritmemesi için özel bir önlemler alındı. Egzosun dışarıya yeterince sıcaklık atabilmesi için fanlar yerleştirildi ve aracın buzu korundu. Buz parçalarını düzgün kesmek için CNC ve su kullanılarak istenilen parçalar elde edildi.

Canadian Tire farklı şasiler üreterek bunları prototip, reklam ve diğer ticari amaçlar içinde çalışan bir model olarak üretti.

Reklam çekiminden sonra ise kamyonet demonte edilerek, Iceculture’ün Hensall’ daki stüdyolarına gönderildi. Ekip 24 saatten az bir sürede kamyoneti tekrar bir araya getirerek Guinnes rekorunu kırmaya çalışacak. Eğer bu araç 1,6 km’den fazla giderse Guinnes Dünya Rekorunu Kırabilir. Ekip arabanın erimesinin 40 saatini çekerek ilginç bir videoya da imza atmış. Tabi güzel bir reklam filmi olmuş.Reklamda eliminator adlı özel bir akü tanıtılıyor.

Umarım bu buzdan kamyonetin erime videosu sizi de büyüleyecektir.

Kaynak : http://www.gizmag.com/canadian-ice-truck/30263/

Havayla çalışan Lego arabasını merak edenler için :

256 Lego silindirli araba gizli bir Lego teknolojisi sayesinde 30 km’ye kadar çıkabiliyor ve %100 Legodan yapıldı.

icetruck-8 icetruck-5 icetruck-3 icetruck-1

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu