DeneyselGenetikİlginç BilimTıp ve Sağlık

Japon Bilim İnsanları Farenin Sırtında İnsan Kulağı Oluşturdular

farede kalp

Japon bilim insanları farenin sırtında kulak oluşturmayı başardı. Japonlara göre 5 yıl içinde insan kulağı üretmek mümkün olacak. Tokyo ve Kyoto Üniversiteleri tarafından geliştirilen teknoloji yüz anomalilerine sahip çocuklar ya da kazayla kulağını kaybetmiş gençlerde kullanılabilir.
Ayrıca savaşlarda yaralanmış askerlerde veya diğer yetişkinlerde kullanılabilir.
Günümüzde kullanılan yapma kulaklar, hastanın kaburgasından alınan kıkırdaklardan üretiliyor. Bunun için birkaç operasyon gerekiyor ve kıkırdağın kaldırılması çok acı vericidir. Ayrıca göğüs asla tümüyle iyileşmez.

Buna karşın yeni geliştirilen teknik sayesinde az miktarda hücre yeterli oluyor. Buna ek olarak, üretilen kulak yaşayan bir yapı olduğundan çocukla beraber büyüyebilir. Bilim insanları insan kök hücreleri kıkırdak hücrelerine dönüştürerek başladılar.

Laboratuvarda üretilen kıkırdak sonrasında küçük kürelere dönüştürülerek insan kulağı şekli verilen plastik tüplere dolduruldu. 2 ay sonrasında çerçeve çözülerek, geride 5 cm ‘lik insan kulağına benzer yapı bıraktı. Böylece farenin sırtında bir kulak oluştu.

 

farede kulak

 
 

Bu teknik dünya çapında gittikçe mükemmelleşen tekniklerde biri, bu sayede hasar gören vücut parçalarının yerine yenilerinin yapılması planlanıyor. Londra’daki doktorlar hastanın kolunda burun üretmişlerdi.
Ayrıca yapay nefes borusu da üretildi ve sonunda laboratuvarda tüm yüzün üretilebileceğini öngörüyorlar.

Bu sayede kazalarda önemli organlarını kaybeden insanlara yardımcı olunarak kendi organlarının yerine geçecek organlar üretilebilir.

Kaynak :http://www.dailymail.co.uk/news/article-3414756/Scientists-grown-human-EAR-rat-say-able-use-humans-five-years.html#ixzz3yLorLBll

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.