KimyaREKLAMTıp ve Sağlık

Sprey Dezenfektan Kullanım Alanları

Çeşitli virüs ve bakteri gibi mikroplardan korunmak için günümüzde en çok tercih edilen, artık her yerde bulunan dezenfektan ürünler son derece hijyenik bir oram sağlamak ve temizliği sunabilmek adına tercih edilen sprey ürünlerdir. Son dönemlerde koronavirüs salgını nedeniyle insanların birebir yaşamakta olduğu salgın hastalık sebebiyle güçlü bir etki yaratan dezenfektanlar kullanılmaktadır. Yaygın bir şekilde sprey dezenfektan olarak kullanılan bu ürünler, birbirinden farklı alanlarda kullanıma uygun şekilde tercih edilmektedir. Doğru kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda çok ciddi hasar ve zararlar da verebilmektedir. Bununla beraber günümüzde birçok açıdan ev temizliğinde ya da benzer yerlerin temizlenmesi için de sprey dezenfektan kullanımı yaygın olmaktadır.

El Dezenfektanı Kullanım Alanları

El dezenfektanı kullanarak siz de görünür veya görünmez olan kirlenme sonucunda mikroorganizmaların vücudunuzda olmaması ya da başka bir yere bulaşmaması için doğrudan kullanmaktasınız. En uygun ve doğru kullanım yollarından biri de el dezenfektanını kullanmaktır. Günümüz koşullarında alkol bazlı el dezenfektanları, en çok tercih edilen ve koronavirüs gibi salgınlar için en doğru tercih edilebilir ürünlerdir.

Güvenilir Dezenfektanda Önemli Detaylar Nelerdir?

Güvenli bir dezenfektan kullanımı için T.C. Sağlık Bakanlığınca onay almış olması önemlidir. Alkol oranı en az yüzde 60 ve üstü olmalıdır. Bu ürünlerde gerekli testlerin ve laboratuvarlar sonuçlarının alınmış olması da önemsenir. Cilde zarar vermeyen, tahriş etmeyen ve olabildiğince nemlendirici değerleri taşıyan el sprey dezenfektan önemli olmaktadır. Herhangi bir kötü koku bırakmadan ellerinize sürdüğünüzde olabildiğince en iyi hijyeni sağlaması beklenen hunter dezenfektan ile beraber kendinizi rahat hissetmeli ve her zaman için etkili sonuçlarını da elinize sıktıkça hissedebilir olmalısınız.

Sprey Dezenfektan Kullanım Alanları Nerelerdir?

Koronavirüs ile mücadele etme noktasında birbirinden farklı alanlarda dezenfekte etmek amacıyla el dezenfektanı kullanılabilir. Açık alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmasıyla beraber, kamuya açık bu alanların hijyene karşı duyarlı olması da en önemli adımlardan biri olarak bilinir. Açık alanlar yerine doğrudan kapalı alanlarda dezenfekte edilmesi yeterli olmaktadır. Bu yerler otobüs, uçak ya da benzer toplu taşıma araçlarıdır. Bu araçlarda günlük rutin şekilde birkaç kez sprey dezenfekte edilmesiyle beraber en iyi şekilde tercihlerinizi yapabilir, en doğru sprey dezenfektan ile beraber kullanabilirsiniz. Su veya sabunların olmadığı durumlarda, el sprey dezenfektanı kullanarak tıpkı ellerinizi yıkıyormuş gibi siz de kullanabilirsiniz. Bu sayede dezenfektan ile beraber hassas bir şekilde elinizin temizliğini sağlar, hijyeni elden bırakmamış olabilirsiniz. Doğrudan el ile temas etmesi durumlarında, cildinizde hassaslık ve ciltte kuruluk varsa, bu kişilerin cildi tahrip etmemesi açısından da nemlendirici sürdükten sonra kullanmaları önemsenir. İçeriğindeki ürüne bağlı olarak dezenfektan etkisi için 20 dakikalık bir temas yeterli olmaktadır. Virüsün dezenfeksiyon ile teması oda ısısında dahi olmak üzere 20 dakika beraber olması halinde bakterilerin etkisi doğrudan yok olacaktır. Bu sebeple kapalı ortamlarda kullanımı açısından günlük insan sirkülasyonunun çok olduğu yerlerde, günde birkaç kez dezenfeksiyon işlemlerinin uygulanması önemlidir. Bu konuda doğru hizmeti veren el dezenfeksiyon markalarından yardım alarak, birebir hijyen açısından da önemli olan bu ürünleri sıklıkla kullanmayı yayabilirsiniz. Kapalı mekanlar dışında insanların da gün içerisinde ellerini yıkayamaması durumlarında sıklıkla dezenfektan sıkarak en iyi şekilde virüsten kendilerini koruması gerekir ve doğru bir şekilde hijyeni sağlamaları gerekmektedir. Böylelikle koronavirüs ya da kış aylarının gelmesiyle beraber soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklardan korunmak, kendinizi en iyi şekilde muhafaza etmek adına bu tür sprey dezenfektan kullanımlarını yaygınlaştırabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.