Sorting by

×
BilgisayarGenelREKLAM

Hosting Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Hosting seçimi web sitesi performansınız açısından en önemli konulardan biridir. Tüm web sitesi süreçlerinizi kusursuz hazırladınız; tasarım, görsellik, site yüklenme hızı tüm ayrıntıları düşündünüz fakat hala bazı problemler yaşıyorsunuz. Peki Hosting hizmetinizi gözden geçirdiniz mi? Hosting hizmetinizi doğru bir sağlayıcıdan almıyorsanız eğer, tüm bu emekleriniz maalesef boşa gidebilir. Hem güvenliğiniz hem de performansınız açısından doğru hosting sağlayıcı ile çalışmanız çok önemlidir.

Peki hosting seçimlerinizi neye göre yapmalısınız? Öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyerek işe başlayın. Ne kadar bir alan kullanımı yapacaksınız, web sitenizin giriş oranları nelerdir, eposta kullanımlarınız hangi ölçülerde olacaktır gibi detaylar hosting seçimlerinizde çok önemlidir. Eğer bu kriterleri belirleyerek işe başlarsanız seçimlerinizi çok daha kolay yapabileceksiniz.

Hosting Nedir, Hosting Ne için Kullanılır?

Hosting aslında en basit anlamı ile tüm web sitesi verilerinizi içerisinde barındırabileceğiniz 7/24 aktif bir depolama alanıdır. Tüm görsel, içerik, ses, video aklınıza gelebilecek her türlü veriyi hosting hizmetinizde barındırabilirsiniz. Bu barındırma aynı zamanda web sitenizi oluşturduğundan web sitenizin tüm kaynakları ile barındırıldığı yer de diyebiliriz. Elbette bu barındırma işlemi her web sitesi için aynı özelliklerde gerçekleşmez.

Web siteleri özelliklerine göre farklı hosting paketlerine ihtiyaç duyar. Bu farklı özellikler ise kullanılacak kaynak ve alan ihtiyacına göre farklılık gösterir. Yani eğer bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız; öncelikle onu barındıracağınız hosting hizmetinizi satın almalısınız. Hosting hizmeti olmadan bir web sitesini yayınlamanız mümkün olmayacaktır.

Web Hosting

Web sitenizi oluşturmadan önce edinmeniz gereken iki önemli şey vardır. Birincisi alan adınızı belirlemek ve satın almak, ikincisi ise hosting paketinizi belirlemek ve satın almak. Tabii hosting paketleri farklı web sitesi ihtiyaçlarına göre belirlenebilir. Yani bir blog sitesi mi oluşturacaksınız, yoksa e-ticaret satışlarınızı yapacağınız bir siteye mi ihtiyaç var. Ya da sadece tanıtım dosyası mı oluşturacaksınız? Oluşturacağınız web sitesinin hangi içerik yönetim sistemi (CMS) ile oluşturacağınızı belirlemeniz çok önemlidir. Peki bu belirlemelerden hareketle seçimlerinizi nasıl yapabilirsiniz? Hosting türlerine göre seçimlerinize yardımcı olacak seçenekleri birlikte inceleyelim.

Wordpress Hosting

Wordpress altyapısı ile bir web sitesi oluşturma kararı aldıysanız tercih etmeniz gereken hosting çeşidi wordpress hosting’dir. Wordpress için gerekli özelliklere göre optimize edilmiş olacağından herhangi bir problem yaşamadan kullanımını yapabilirsiniz. Wordpress siteler şablon olarak oluşturulup kolay panel kullanımı gibi özelliklere sahiptir. Öte yandan kullandıkları kaynaklar normal sitelere göre biraz daha fazladır. Özellikle Wordpress eklentileri gibi sonradan eklenen özelliklerle kaynak kullanımınız artacağından Wordpress hosting bu konuda minimum sorunla hosting süreçlerinizi gerçekleştirmenize olanak tanır ve Wordpress altyapısına uygun olarak çalışır.

Eğer Wordpress bir web sitesi kullanıyor fakat farklı bir web hosting tercih ederseniz, siteniz çalışır fakat farklı performans sorunları yaşayabilirsiniz. Örneğin bazı durumlarda sitenizde anlık kesintiler yaşayabilir, bundan kaynaklı da istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle eğer Wordpress bir site kurulumu yapacaksanız, Wordpress hosting kullanmanızda fayda olacaktır.

E-Ticaret Hosting

E-Ticaret sitelerinin ihtiyaçları farklıdır. Özellikle satış süreçlerini yürüttükleri için ödeme sayfasında kaynak kullanımları normalden daha fazla olur. Öte yandan sürekli ürün ekleme ve çıkarma yapacakları için de yüksek disk alanına ihtiyaç duyarlar. E-ticaret hosting paketleri tüm e-ticaret süreçlerini eksiksiz şekilde sağlayabileceğiniz bir altyapıyı size sunar. Yalnız e-ticaret süreçlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri ise hiç şüphesiz sitenizin güvenliğidir. Kredi kartı ile alışveriş yapan müşterileriniz için veri ihlali ve farklı problemlerle karşılaşmak istemezsiniz. Eğer bir e-ticaret sitesi oluşturacaksınız hosting hizmeti aldığınız sağlayıcının güvenliği sizin için hayati önem taşır. Natro bu anlamda güvenilir altyapısı ile her zaman yanınızda.

Mail Hosting

Mail hosting, şirketinizin maillerinde kurumsallaşmak için en önemli adımlardan biridir. Kurumsal bir şirketin ücretsiz uzantılı bir mail uzantısına sahip olması müşteri gözünde ciddi itibar kaybı anlamına gelebilir. Bu nedenle kurumsal e posta için mail hosting kullanımı şirketler için çok büyük önem arz etmektedir. Genel itibari ile gönderici ile alıcı arasında güvenli bir ileti bağlantısı sağlayan mail hostingler çeşitli güvenlik problemlerinizi de ortadan kaldırır. Örneğin; virüs, spam, veri ihlali gibi sorunlarınızı mail hosting kullanımı ile en aza indirebilirsiniz. Avantajlarından diğeri ise mail hostinglerin alan kullanımının yüksekliğidir. Bu sayede çalışanlarınız minimum veri kaybı yaşayacak ve bundan kaynaklanan iş aksamalarını şirketinizden uzak tutmuş olacaksınız.

Bayi Hosting

Bayi hosting aynı bir hosting sağlayıcı gibi kendi müşterilerinize satışını yapabileceğiniz alt hosting paketleri hizmetini almak olarak tanımlanabilir. Yani bir hosting sağlayıcısından bayi hosting satın alarak bunu farklı müşterilerinize kendi hosting hizmetiniz gibi satabiliyorsunuz. Bu hizmet tahmin edebileceğiniz üzere çok büyük bir maddi avantajı da beraberinde getirir. Toplu olarak satın alınmış bir ürünün parçalara ayrılarak tekrar satılması gibi düşünebilirsiniz. Fakat güvenilir bir hosting sağlayıcıdan bu hizmeti satın alıyor olmanız hayati önem taşır. Sonuçta kendi hosting sağlayıcınız üzerinde yaşayacağınız bir problem tüm müşterilerinizi etkileyeceğinden geri dönüşü zor bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Bayi hosting paketleri çoğunlukla kişiler değil şirketler tarafından satın alınır. Eğer küçük çaplı bir hosting sağlayıcınız var veya böyle bir girişiminiz varsa tercih edebilirsiniz. Tabii ki birden fazla markaya sahip olan şirketler de bu kullanımı yaparak her bir markası için hosting kullanımını parçalara ayırabilir. Bunların yanında web sitesi tasarımcıları da müşterilerine anahtar teslim hizmet sunabilmek açısından bayi hosting üzerinden hosting kiralama yapabilmektedir. Bu tercihlerin tamamında bayi hosting sistemini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu