PsikolojiTıp ve Sağlık

Depresyon Tedavisine Direnç Gösteren Hastanın Beyninde Tümör Bulundu

Depresyon tedavisine karşı direnç gösteren bir kadının, sonradan beyninde tümör olduğu anlaşıldı. Araştırma BMJ Case Reports ‘da yayınlandı. 54 yaşındaki kadın 6 aydır depresyondaydı. Fluoksetin ve anti-anksiyete ilacı bromazepam ile tedavi edilse de 5 ay sonunda ilacın etki etmediği anlaşıldı. Apati, karar verme zorluğu, harekete geçme zorluğu, enerji kaybı, uyku bozuklukları , konsantrasyon ve dikkat eksikliği semptomları saptandı. Ayrıca intihar düşünceleri, işteki verimsizliğinden dolayı kendini suçlama ve ilgi kaybı olduğu keşfedildi. Daha öncesinde stresli olaylar yaşasa bile kişisel veya ırsi olarak herhangi bir akıl hastalığı olmadığı tespit edildi.

Nörolojik bulgular da normal olmasına karşın, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme esnasında beyinde dev bir tümör olduğu belirlendi. Beynin sol ön lobunda keşfedilen meningiomatosis tümörü yaygın görülen iyi huylu bir tümör.

Tümörün görüldüğü bölgenin depresyonda önemli bir rolü olduğu biliniyordu. Sonrasında hasta acil ameliyata alınarak, tedavi sağlandı. Depresyona ilişkin sendromların 1 ay içinde yok olduğu görüldü.

depresyon

Depresyon,delilik, halüsinasyon, anksiyete bozuklukları ve anoreksiya nervosa gibi psikiyatrik semptomların  nörolojik sinyaller vermese de beyin tümörlerinin nedeni olabileceğine değinildi.

Her ne kadar depresyon hastalarında beyin taraması yapmak, pek gerçekçi değil. Çünkü depresyonda beyin tümörleriyle karşılaşmak oldukça nadir.

Doktorlar 50 yıl sonrasında gerçekleşen depresyon sendromlarında, eğer depresyon tedavisine direnç varsa ya da tedaviye duyarsız kalıyorsa bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tavsiye ediliyor.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151223141157.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilim insanları 75 yıl sonra anlayacaklar ki psikoloji denen meret yalnızca sosyal ve bunun sonucunda biyolojik etmenlerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu